Trojanów gmina - Kapliczki, krzyże, pomniki

KAPLICZKI KRZYŻE KOŚCIOŁY POMNIKI AKTUALNOŚCI
INNE CIEKAWE OBIEKTY W POWIECIE GARWOLIŃSKIM
Kazik Paciorek
Przejdź do treści

Trojanów gmina

Miejsca Pamięci Narodowej

 BABICE
Grób leży na skraju lasu w Koloni Babice niedaleko kaplicy – drewnianego kościółka w lesie. Na kamieniu jest napis: W DNIU 2-07-1944 R. ODDZ. BORUTY, SZKOŁA PODCHORĄŻYCH BCH STOCZYŁA WALKĘ Z HITLEROWCAMI W WYNIKU, KTÓREJ POLEGŁ LUCJAN ZARĘBA ps. GRZYWACZ.

Szkoła podchorążych była w Samotni (patrz poza powiatem), części Woli Zadybskiej.

 DAMIANÓW

Krzyż stoi na poboczu drogi po lewej stronie przy wyjeździe z Damianowa do Życzyna za skrzyżowaniem z polną drogą. W 1944 pochowano tu Bolesława Krzemińskiego, partyzanta. Krzyż postawił p. Dworak z Życzyna pochodzący z Kaleni.

 Zdjęcia u dołu.

 DĘBÓWKA zdjęcia z 2007 u dołu

 Mogiła jest na miejscowym cmentarzu (parafia Życzyn). Na tabliczce jest napis: NIEZNANYM ŻOŁNIERZOM WP POLEGŁYM W WALCE O WOLNOŚĆ OJCZYZNY. 1944. Cmentarz leży na terenie wsi Dębówka.

KORYTNICA
Cmentarz komunalny, zdjęcia u dołu.
 Pomnik poświęcony powstańcom styczniowym postawiono na cmentarzu. Na tablicy jest napis: „NA GŁOS, CO WOŁAŁ RZUCIŁ NARZECZONĘ, STARYCH RODZICÓW, MŁODE SIOSTRY RZUCIŁ, POSZEDŁ NA POLE DYMNE I CZERWONE POSZEDŁ I WIĘCEJ NIE WRÓCIŁ” KORNEL UJEJSKI
 TU SPOCZYWAJĄ: KPT. KALIST UJEJSKI DOWÓDCA STRZELCÓW, BRAT POETY, KPT. IGNACY KUCZ DOWÓDCA KOSYNIERÓW, POSUCHOWSKI, WIERZBICKI I ICH 23 BEZIMIENNYCH TOWARZYSZY BRONI, POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH, Z ODDZIAŁU PŁK MARCINA BORELOWSKIEGO „LELEWELA”, POLEGŁYCH POD KORYTNICĄ 18 CZERWCA 1863 ROKU, W BITWIE Z WOJSKAMI CARSKIMI. W PODZIĘCE ZA OFIARĘ ŻYCIA, SPOŁECZEŃSTWO GMINY TROJANÓW

 PIOTRÓWEK  
 Na terenie gminy są 4 obiekty związane z działalnością Orlika, 3 w Piotrówku a 1 w
Forsztacie (Trojanów). W Zalesiu koło Ryk, w miejscu jego urodzenia stoi kamień, patrz poza powiatem.
Droga, zdjęcia u dołu
 Pomnik stoi przy drodze Trojanów – Podebłocie po prawej stronie między Majdanem a Piotrówkiem. Poświęcony jest Marianowi Bernaciakowi „Orlikowi”. Dzieje „Orlika” opisane są w książce Mirosława Suleja – Marian Bernaciak „Orlik”, wydanej przez Społeczny Komitet Budowy Tablicy Upamiętniającej Miejsce Urodzin Dowódcy OPI/15 „Wilków” AK mjr Mariana Bernaciaka w 2005 roku.

 PIOTRÓWEK zdjęcia u dołu.
P
ole
 Na polu za krzyżem zginął „Orlik”. Do krzyża można dojechać skręcając w prawo w polną drogę przed pomnikiem. Na białej tabliczce jest napis: W tym miejscu 14 VI 1946 r. zginął Marian Bernaciak ps. „Orlik”, dowódca oddziału partyzanckiego 15 pp „Wilków” AK oraz żołnierz (NN) ps. „Obarek”. Żołnierze, którym dowódca zaufał.

 PIOTRÓWEK skrzyżowanie, u dołu.
 Pomnik jest przy skrzyżowaniu dróg: Trojanów – Podebłocie i Piotrówek - Więcków
Na lewej, niższej tablicy jest napis: 26 IV 1946 r. W ODLEGŁOŚCI 400 m POLEGŁ NA POLU W WALCE Z KBW I UB MJR MARIAN BERNACIAK „ORLIK” DOWÓDCA ZGRUPOWANIA PARTYZANCKIEGO AK 15 PP „WILKÓW” WALCZĄCEGO O WOLNOŚĆ POLSKI. CZEŚĆ PAMIĘCI DOWÓDCY I JEGO ŻOŁNIERZY.  W 50-tą ROCZNICĘ.
 Na prawej, głównej tablicy jest napis: ŻOŁNIERZOM WRZEŚNIA 1939 r. ŻOŁNIERZOM ARMII KRAJOWEJ POLEGŁYM W WALCE Z HITLEROWSKIM OKUPANTEM NA TERENIE GM. TROJANÓW W 45 ROCZNICĘ KONSPIRACYJNEJ MANIFESTACJI ZORGANIZOWANEJ 3 MAJA 1944 r. W LASACH ŻYCZYŃSKICH DLA UCZCZENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA. SPOŁECZNY KOMITET I ZBOWID W TROJANOWIE.

 Trojanów, Forsztat, zdjęcia z 2012 u dołu.

 Na krzyżu jest napis: ZYGMUNT WOJTAŚ pseud. "ZENIT" Zolnierz AK z grupy "Orlik" Mając 20 lat Zginął w tym miejscu 03.06.1945. Pierwszy krzyż, drewniany postawił jego ojciec. Obecny krzyż, metalowy to trzeci. O krzyżu dowiedziałem się od p. Katarzyny Mądrej z Trojanowa. Krzyż stoi po wschodniej stronie drogi nr 17 (międzynarodowej) między Laguną a delikatesami.

 Po przebudowie krajowej 17. pomnik ocalał, gdyż obwodnica omija Trojanów.

 WOLA ŻYCKA zdjęcia z 2007 u dołu.
 Pomnik stoi przy drodze z Woli Życkiej do Paprotni w lesie za wsią po lewej stronie.

 Na lewym kamieniu jest napis: W TYCH LASACH SUCHY BÓR DN. 29 V 1944 r. KOMENDA BATALIONÓW CHŁOPSKICH ODDZIAŁ GARWOLIN ZORGANIZOWAŁA KONSPIRACYJNE ŚWIĘTO LUDOWE. W 40 ROCZNICĘ POLSKIEJ RZECZPOSPOLITEJ LUDOWEJ KAMIEŃ KŁADĄ 10 VI 1984 r. UCZESTNICY OWEGO ŚWIĘTA ORAZ CZŁONKOWIE ZSL REJONU GARWOLINA I RYK.
 Po prawej stronie kamień poświęcony jest zrzutowi alianckiemu w nocy 1 października 1942 roku, który przyjął oddział BCh pod dow. sierż. Jana Ptaszka ps. „Rzutny”. Są nazwiska 6 cichociemnych oraz załogi halifaxa, który dokonał zrzutu. Kamień postawiono 2.10. 2004 r.

Wróć do spisu treści