Trojanów gmina - obiekty

Przejdź do treści

Menu główne:

Trojanów gmina

Miejsca Pamięci Narodowej

 BABICE
Grób leży na skraju lasu w Koloni Babice niedaleko kaplicy – drewnianego kościółka w lesie. Na kamieniu jest napis: W DNIU 2-07-1944 R. ODDZ. BORUTY, SZKOŁA PODCHORĄŻYCH BCH STOCZYŁA WALKĘ Z HITLEROWCAMI W WYNIKU, KTÓREJ POLEGŁ LUCJAN ZARĘBA ps. GRZYWACZ.

Szkoła podchorążych była w Samotni (patrz poza powiatem), części Woli Zadybskiej.

 DAMIANÓW

Krzyż stoi na poboczu drogi po lewej stronie przy wyjeździe z Damianowa do Życzyna za skrzyżowaniem z polną drogą. W 1944 pochowano tu Bolesława Krzemińskiego, partyzanta. Krzyż postawił p. Dworak z Życzyna pochodzący z Kaleni.

 DĘBÓWKA zdjęcia z 2007

Mogiła jest na miejscowym cmentarzu (parafia Życzyn). Na tabliczce jest napis: NIEZNANYM ŻOŁNIERZOM WP POLEGŁYM W WALCE O WOLNOŚĆ OJCZYZNY. 1944. Cmentarz leży na terenie wsi Dębówka.

 KORYTNICA
Cmentarz komunalny
Pomnik poświęcony powstańcom styczniowym postawiono na cmentarzu. Na tablicy jest napis: „NA GŁOS, CO WOŁAŁ RZUCIŁ NARZECZONĘ, STARYCH RODZICÓW, MŁODE SIOSTRY RZUCIŁ, POSZEDŁ NA POLE DYMNE I CZERWONE POSZEDŁ I WIĘCEJ NIE WRÓCIŁ” KORNEL UJEJSKI
TU SPOCZYWAJĄ: KPT. KALIST UJEJSKI DOWÓDCA STRZELCÓW, BRAT POETY, KPT. IGNACY KUCZ DOWÓDCA KOSYNIERÓW, POSUCHOWSKI, WIERZBICKI I ICH 23 BEZIMIENNYCH TOWARZYSZY BRONI, POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH, Z ODDZIAŁU PŁK MARCINA BORELOWSKIEGO „LELEWELA”, POLEGŁYCH POD KORYTNICĄ 18 CZERWCA 1863 ROKU, W BITWIE Z WOJSKAMI CARSKIMI. W PODZIĘCE ZA OFIARĘ ŻYCIA, SPOŁECZEŃSTWO GMINY TROJANÓW

 PIOTRÓWEK
Na terenie gminy są 4 obiekty związane z działalnością Orlika, 3 w Piotrówku a 1 w
Forsztacie (Trojanów). W Zalesiu koło Ryk, w miejscu urodzenia stoi kamień.
Droga
Pomnik stoi przy drodze Trojanów – Podebłocie po prawej stronie między Majdanem a Piotrówkiem. Poświęcony jest Marianowi Bernaciakowi „Orlikowi”. Dzieje „Orlika” opisane są w książce Mirosława Suleja – Marian Bernaciak „Orlik”, wydanej przez Społeczny Komitet Budowy Tablicy Upamiętniającej Miejsce Urodzin Dowódcy OPI/15 „Wilków” AK mjr Mariana Bernaciaka w 2005 roku.

 PIOTRÓWEK zdjęcia z 2007
P
ole
 Na polu za krzyżem zginął „Orlik”. Do krzyża można dojechać skręcając w prawo w polną drogę przed pomnikiem. Na białej tabliczce jest napis: W tym miejscu 14 VI 1946 r. zginął Marian Bernaciak ps. „Orlik”, dowódca oddziału partyzanckiego 15 pp „Wilków” AK oraz żołnierz (NN) ps. „Obarek”. Żołnierze, którym dowódca zaufał.

 PIOTRÓWEK skrzyżowanie
  Pomnik jest przy skrzyżowaniu dróg: Trojanów – Podebłocie i Piotrówek - Więcków
Na lewej, niższej tablicy jest napis: 26 IV 1946 r. W ODLEGŁOŚCI 400 m POLEGŁ NA POLU W WALCE Z KBW I UB MJR MARIAN BERNACIAK „ORLIK” DOWÓDCA ZGRUPOWANIA PARTYZANCKIEGO AK 15 PP „WILKÓW” WALCZĄCEGO O WOLNOŚĆ POLSKI. CZEŚĆ PAMIĘCI DOWÓDCY I JEGO ŻOŁNIERZY.  W 50-tą ROCZNICĘ.
  Na prawej, głównej tablicy jest napis: ŻOŁNIERZOM WRZEŚNIA 1939 r. ŻOŁNIERZOM ARMII KRAJOWEJ POLEGŁYM W WALCE Z HITLEROWSKIM OKUPANTEM NA TERENIE GM. TROJANÓW W 45 ROCZNICĘ KONSPIRACYJNEJ MANIFESTACJI ZORGANIZOWANEJ 3 MAJA 1944 r. W LASACH ŻYCZYŃSKICH DLA UCZCZENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA. SPOŁECZNY KOMITET I ZBOWID W TROJANOWIE.

 Trojanów, Forsztat, zdjęcia z 2012

Na krzyżu jest napis: ZYGMUNT WOJTAŚ pseud. "ZENIT" Zolnierz AK z grupy "Orlik" Mając 20 lat Zginął w tym miejscu 03.06.1945. Pierwszy krzyż, drewniany postawił jego ojciec. Obecny krzyż, metalowy to trzeci. O krzyżu dowiedziałem się od p. Katarzyny Mądrej z Trojanowa. Krzyż stoi po wschodniej stronie drogi nr 17 (międzynarodowej) między Laguną a delikatesami.

 WOLA ŻYCKA zdjęcia z 2007
 Pomnik stoi przy drodze z Woli Życkiej do Paprotni w lesie za wsią po lewej stronie. Na lewym kamieniu jest napis: W TYCH LASACH SUCHY BÓR DN. 29 V 1944 r. KOMENDA BATALIONÓW CHŁOPSKICH ODDZIAŁ GARWOLIN ZORGANIZOWAŁA KONSPIRACYJNE ŚWIĘTO LUDOWE. W 40 ROCZNICĘ POLSKIEJ RZECZPOSPOLITEJ LUDOWEJ KAMIEŃ KŁADĄ 10 VI 1984 r. UCZESTNICY OWEGO ŚWIĘTA ORAZ CZŁONKOWIE ZSL REJONU GARWOLINA I RYK.
 Po prawej stronie kamień poświęcony jest zrzutowi alianckiemu w nocy 1 października 1942 roku, który przyjął oddział BCh pod dow. sierż. Jana Ptaszka ps. „Rzutny”. Są nazwiska 6 cichociemnych oraz załogi halifaxa, który dokonał zrzutu. Kamień postawiono 2.10. 2004 r.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego