Żelechów kościół św. Stanisława - Obiekty powiat garwoliński

KAPLICZKI KRZYŻE KOŚCIOŁY POMNIKI AKTUALNOŚCI
INNE CIEKAWE OBIEKTY W POWIECIE GARWOLIŃSKIM
Kazik Paciorek
Przejdź do treści

Żelechów kościół św. Stanisława

Kaplice
Dawny Żelechów dodał nowe zdjęcie do albumu: Stare fotografie. 25 listopada 2018.
Kościół filialny pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Zdjęcie wykonane około 1970 r. Fotografia nadesłana przez autorów zaprzyjaźnionej strony Łuków i okolice - Historia Ziemi Łukowskiej. Zdjęcie u dołu.
Garść ciekawostek o kościółku:
- Jest to najstarszy obiekt zabytkowy Żelechowa zachowany w niezmienionej formie.
- Został wybudowany w 1741 r. staraniem ówczesnego właściciela Żelechowa, wojewody krakowskiego i hetmana wielkiego koronnego Wacława Rzewuskiego.
- Wcześniej w tym miejscu stała drewniana kaplica, do której w 1692 r. przeniesiono obraz św. Stanisława, uratowany z pożaru kościoła parafialnego. Obraz ten rzekomo słynął cudami, otaczały go zawsze liczne wota, które składała okoliczna ludność w oczekiwaniu szczególnej łaski.
- W 1741 r. mieszkający w Rykach kasztelan krakowski Stanisław Poniatowski - ojciec króla Stanisława Augusta Poniatowskiego - ofiarował kościołowi dwa srebrne pozłacane kielichy i srebrną monstrancję.
- Romuald Traugutt po powrocie z wyprawy węgierskiej w 1849 r. przywiózł do kościółka srebrny krucyfiks. W 1853 r. przeznaczył także fundusze na jego remont.
- Przez długi czas kościółek był samodzielną prebendą dla dworu. Obok kościółka mieszkał ksiądz prebendarz. W 1812 r. prebendę przyłączono do parafii żelechowskiej.
- Podczas I wojny światowej przy kościółku odbywały się zebrania organizacyjne żelechowskiego oddziału Polskiej Organizacji Wojskowej.
- W okresie II wojny światowej kościółek był magazynem broni oraz strzelnicą dla żołnierzy grupy „Wara”, podległej Komendzie Rejonu 2 AK Żelechów i nosił kryptonim „chałupa”.
- Znajdujący się w kościółku XVII-wieczny ołtarz główny pochodzi z kościoła parafialnego w Borowiu.
- Na wprost wielkich drzwi kościółka spoczywają obok siebie dwaj prebendarze - ks. Marcin Bulandowicz i ks. Jacek Cielemęcki.
- Na przykościelnym cmentarzu pochowani zostali zmarli na cholerę.

Zdjęcia z 2010 roku, u dołu.
Zdjęcia z 2012 roku, u dołu.

Zdjęcia z 2019 roku, u dołu.
Zdjęcia z 2021 roku, u dołu.
Wróć do spisu treści