czwartek - Kapliczki, krzyże, pomniki

KAPLICZKI KRZYŻE KOŚCIOŁY POMNIKI AKTUALNOŚCI
INNE CIEKAWE OBIEKTY W POWIECIE GARWOLIŃSKIM
Kazik Paciorek
Przejdź do treści

czwartek

Białoruś 2017
 4 lutego 2017 roku w Mereczowszczyżnie na Białorusi odbyły się kolejne obchody urodzin Tadeusza Kościuszki. W tej wyludnionej wsi w 1746 roku urodził się Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko herbu Roch III, inżynier wojskowy, fortyfikator, polski i amerykański generał. Prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej dr Leszek Marek Krześniak zorganizował czterodniowy wyjazd na tę uroczystość. Były delegacje szkół kościuszkowskich ze Stalowej Woli, Długosiodła i, pierwszy raz, z Cyganki. Była delegacja z Połańca oraz z Garwolina. Z Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego oddział Garwolin byliśmy w trójkę: szef Zbigniew Węgrzynek, Włodzimierz Kostecki i ja. W sumie było nas 34 osoby. Pokazuję zdjęcia z uroczystości i zwiedzania Białorusi, głównie śladami polskości
 Zaczęliśmy od obiadu i krótkiego zwiedzania Brześcia – drugiego co do wielkości i szóstego co do ludności miasta na Białorusi, u ujścia Muchawca do Bugu, siedziby administracyjnej obwodu brzeskiego i rejonu brzeskiego.


 Siechnowicze (biał. Сяхновічы, ros. Cехновичи) – rodowy majątek rodziny Kościuszków (Kostiuszków-Siechnowickich), znajdujący się na Białorusi, w rejonie żabinkowskim obwodu brzeskiego. Historycznie w ziemi kamienieckiej, we wschodniej części dawnego województwa podlaskiego, w jego granicach do 1566 r. Majątek Kościuszków obejmował też sąsiednie przysiółki.
 Bereza (biał. Бяроза), do 1945 Bereza Kartuska – miasto na Białorusi, w obwodzie brzeskim, siedziba rejonu bereskiego, do 1945[3] w Polsce, w województwie poleskim, w powiecie prużańskim. Linia kolejowa Błudeń – Baranowicze, miasto leży nad rzeką Jasiołdą. Prywatne miasto duchowne położone było w końcu XVIII wieku powiecie brzeskolitewskim województwa brzeskolitewskiego.
Zdjęcia robione nocą.
Cofnij do strony głównej          Cofnij do wyjazdy
Wróć do spisu treści