Borowie gmina - Kapliczki, krzyże, pomniki

KAPLICZKI KRZYŻE KOŚCIOŁY POMNIKI AKTUALNOŚCI
INNE CIEKAWE OBIEKTY W POWIECIE GARWOLIŃSKIM
Kazik Paciorek
Przejdź do treści

Borowie gmina

Miejsca Pamięci Narodowej
 Borowie, cmentarz
 Pomnik poświęcony poległym za Ojczyznę jest położony na cmentarzu. Trafiłem też na grób dwudziestoletniego ułana, który poległ pod Gliwicami w 1920 roku.
 Warto zainteresować się losami p. Katarzyny Baranek z d. Zboina.
 Wszystkie zdjęcia z 2007 r. U dołu.

BRZUSKOWOLA

Na byłej, miejscowej szkole podstawowej jest tablica poświęcona zrzutowi broni oraz skoczkom spadochronowym, którzy lądowali w nocy z 1 na 2 X 1942 r. Tablicę wystawiło społeczeństwo Borowia i Miastkowa 9 X 1993 r. Tej pozycji nie było w książce. Znalazłem ją podczas fotografowania kapliczek.

Zdjęcia z 2012, u dołu.

Głosków
Przy drodze, stanowiącej granicę między Uninem w gminie GÓRZNO a Głoskowem w gminie BOROWIE jest mogiła z czasów powstania styczniowego. Odnowiona.
Zdjęcia u dołu.

 JAŹWINY
 Na tablicy jest napis: w 1939 r. W DNIU 16-17 WRZEŚNIA W JAŹWINACH ŻOŁNIERZE WOJSKA POLSKIEGO POD DOWÓDZTWEM KPT. CZESŁAWA WIŚNICKIEGO W SILE BATALIONU STOCZYLI BITWĘ Z WOJSKIEM NIEMIECKIEJ DYWIZJI PANCERNEJ „KEMPF” SPOŁECZEŃSTWO JAŹWIN – GM. BOROWIE 1987. Za pomnikiem w 2011 roku był jeszcze drewniany krzyż, który stał tam wcześniej.  Pomnik jest na końcu wsi od strony wschodniej.

 Zdjęcia u dołu sa z 2007 i 2011 roku. W tym czasie został odnowiony.


KAMIONKA
Na płycie jest napis: PAMIĘCI UKOCHANEGO WNUKA TOMASZKA POPŁAWSKIEGO 20 VI 1922.

 W starostwie w Garwolinie grób jest ujęty jako Miejsce Pamięci Narodowej. Mały Tomaszek zmarł chyba na jakąś zarazę w wieku około (?) dziesięciu lat. U dołu zdjęcia z kilku lat.

 ŁOPACIANKA, zdjęcia z 2011 u dołu.
 Pomnik stoi przy drodze Garwolin-Stoczek Łukowski na początku wsi po lewej stronie. Młodzież postawiła go w 1928 roku w 10-lecie odzyskania niepodległości.
 
Na dole wykute są dwa nazwiska: JAN KALIŃSKI POLEGŁ W WOJNIE ŚWIATOWEJ W R. 1917 RODZINA oraz JANOWI PASIKOWI POLEGŁEMU NA ZIEMI RODZINNEJ 19/VIII 1920 R. RODZINA


Wróć do spisu treści