Łaskarzew gmina - Kapliczki, krzyże, pomniki

KAPLICZKI KRZYŻE KOŚCIOŁY POMNIKI AKTUALNOŚCI
INNE CIEKAWE OBIEKTY W POWIECIE GARWOLIŃSKIM
Kazik Paciorek
Przejdź do treści

Łaskarzew gmina

Miejsca Pamięci Narodowej

 ALEKSANDRÓW

Jadąc z Koloni Izdebno do Koloni Dabrowa, zobaczymy w lesie po lewej stronie kapliczkę na drzewie. Organizator turystyki pieszej po Ziemi Łaskarzewskiej Piotr Żabczyński twierdzi, że pod drzewem jest pochowany partyzant. Zdjęcia z 2012 roku.

 DĄBROWA KOLONIA
Cmentarz

Cmentarz znajduje się przy skrzyżowaniu dróg Dąbrowa-Trzcianka i Dąbrowa-Izdebno. Prostokąt o wymiarach 6 x 8 m, ogrodzony płotkiem z metalowych prętów. W części zachodniej furtka wejściowa. Na jej osi stalowy krzyż wysokości ok. 5 m. Pod nim granitowa prostokątna tablica przytwierdzona do podłoża dwoma prętami zbrojonymi, na niej napis: MOGIŁA WOJENNA 34 ROSJAN i 3 POLAKÓW Z I WOJNY ŚWIATOWEJ. SPOŁECZEŃSTWO GMINY ŁASKARZEW PAŹDZIERNIK 1993. Jest zadbany.

 DĄBROWA KOLONIA zdjęcia z 2013
BCh.

Przy domu, w którym mieszkał, stoi pomnik Jakuba Krzysztoszka. Jadąc z Dąbrowy od cmentarza wojennego do Izdebna przy krzyżu po lewej stronie skręcamy w polną drogę. Około 200m od asfaltu w ogródku jest mogiła. Miejsce to pokazał mi Zenek Krogulec.

 KACPRÓWEK
Na tablicy po krzyżem jest napis: MOGIŁA PIĘCIU NIEZNANYCH ŻOŁNIERZY POLSKICH POLEGŁYCH PODCZAS DRUGIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ.
Pomnik usytuowany jest na początku wsi od strony wschodniej na brzegu lasu. Można dojechać do niego polną drogą obok leśniczówki - 300m od asfaltu.
zdjęcia z 2012 r

 KRZYWDA

Cmentarz znajduje się na skraju wsi po północnej stronie drogi z Uścieńca do wsi Budel. Prostokąt o wymiarach 7 x 10 m ogrodzony kamiennym murkiem wysokości ok. 50 cm, od strony drogi metalowa furtka wejściowa. W części centralnej duży drewniany krzyż otoczony czterema jałowcami. Mogiły ziemne, na nich małe drewniane krzyże. Brak informacji o ilości pochowanych tu żołnierzy oraz o ich narodowości. W 2008 r. cmentarz odnowiono. Murek pokryto betonowym daszkiem. Zamiast kilku ziemnych mogił utworzono jedną, wspólną za krzyżem i otoczono ją betonowym murkiem o wym. 2 x 5 m. Do mogiły ułożono alejkę z kostki. W środku postawiono tablicę z napisem: PRZECHODNIU. TU SPOCZYWAJĄ PROCHY ŻOŁNIERZY POLSKICH I ROSYJSKICH POLEGŁYCH W CZASIE I WOJNY ŚWIATOWEJ. KRZYWDA PAŹDZIERNIK 2008.

  Ksawerynów. W lesie oddział PTTK w Łaskarzewie w 2014 roku oznaczył nowy grób, odnowił, postawił tabliczki informacyjne. Gdy robiłem zdjęcia w listopadzie 2015 roku, tabliczek już nie było (były jeszcze latem). Zdjęcia z tabliczkami: W-Szyszko J-edno

 Leokadia
 27 maja 2014 roku fundacja "Pamięć, która trwa" postawiła w Leokadii 3 pomniki (macewy) poświęcone 22 rozstrzelanym Żydom. Zdjęcia są zrobione dzień później. Są też fotki z 2020 roku.

LIPNIKI
 Na południe od wsi, w lesie jest mogiła prawdopodobnie niemieckiego żołnierza, który zginął w 1940 r. Ciekawostką jest krzyż wyryty w sośnie. Miejsce pokazał mi Zenek Krogulec.
  Gdy byłem tu w 2019 roku, spotkana, miejscowa kobieta twierdziła, że tu zginął i jest pochowany miejscowy, dziewietnastoletni chłopak, który uciekał przed Niemcami.
 Zdjęcia u dołu.

LIPNIKI zdjęcia u dołu.
radziecki
  Na wschód od wsi w lesie jst grób radzieckiego żołnierza. Pokazał mi to miejsce Zenek Krogulec, mieszkaniec Garwolina, pochodzący z Lipnik.

  WANATY
W czasie okupacji niemieckiej (1939–1945), wieś Wanaty została spacyfikowana. 28 lutego 1944 wszyscy mieszkańcy wsi zostali wymordowani przez żandarmerię niemiecką i policję kryminalną. Zginęło łącznie 108 osób, w tym 35 kobiet i 47 dzieci. Wieś została całkowicie spalona. Z masakry ocalało tylko kilka osób, które w tym czasie znajdowały się poza wsią, przeżyły również 2 osoby znajdujące się we wsi. Obie były ranne, ale udało im się ukryć. Jedną z tych osób był Pan Górzkowski. Druga osoba to Julianna Olejnik
W czasie pacyfikacji hitlerowcy wdzierali się do mieszkań i zabijali strzałem w tył głowy każdego, bez względu na wiek i płeć. Następnie podpalali budynki, w których znajdowali się także ranni, jeszcze żywi ludzie – wielu z nich spaliło się żywcem. Następnie, w celu zastraszenia, przyprowadzili na miejsce zbrodni wszystkich sołtysów z gminy Łaskarzew.
Na kamieniu jest biała tablica z napisem: OFIAROM BESTIALSKIEGO MORDU HITLEROWSKIEGO DOKONANEGO W DNIU 28 LUTEGO 1944 r. NA 108 MIESZK. WSI WANATY. SPOŁECZEŃSTWO POWIATU GARWOLIŃSKIEGO W XV ROCZNICĘ POWSTANIA PRL. 22 VII 1959 r.
20.09.2002 r. dostawiono dwie tablice z nazwiskami wszystkich pomordowanych.
Zamordowani pochowani są na cmentarzu parafialnym w Łaskarzewie.

 WANATY

Krzyż w miejscu, gdzie została zastrzelona Franciszka Józefa Dymek podczas próby ucieczki podczas pacyfikacji Wanat 28 lutego 1944 roku w wieku 77 lat. Krzyż stoi po lewej stronie Promnika na zachodnim końcu wsi obok resztek dawnego młyna Dymków. Zdjęcia z 2014 roku.

  ZYGMUNTY zdjęcia z 2007
Cywil

Przy drodze z Przyłęka do Zygmuntów leży po prawej stronie samotny grób. Pochowany jest tu cywil, przemytnik mięsa, pojmany w pociągu, przesłuchiwany w dworku w Przyłęku, zastrzelony podczas próby ucieczki.

Wróć do spisu treści