Łaskarzew gmina - obiekty

Przejdź do treści

Menu główne:

Łaskarzew gmina

Miejsca Pamięci Narodowej

 ALEKSANDRÓW

Jadąc z Koloni Izdebno do Koloni Dabrowa, zobaczymy w lesie polewej stronie kapliczkę na drzewie. Organizator turystyki pieszej po Ziemi Łaskarzewskiej Piotr Żabczyński sądzi, że pod drzewem jest pochowany partyzant.

 DĄBROWA KOLONIA
Cmentarz

Cmentarz znajduje się przy skrzyżowaniu dróg Dąbrowa-Trzcianka i Dąbrowa-Izdebno. Prostokąt o wymiarach 6 x 8 m, ogrodzony płotkiem z metalowych prętów. W części zachodniej furtka wejściowa. Na jej osi stalowy krzyż wysokości ok. 5 m. Pod nim granitowa prostokątna tablica przytwierdzona do podłoża dwoma prętami zbrojonymi, na niej napis: MOGIŁA WOJENNA 34 ROSJAN i 3 POLAKÓW Z I WOJNY ŚWIATOWEJ. SPOŁECZEŃSTWO GMINY ŁASKARZEW PAŹDZIERNIK 1993. Jest zadbany.

 DĄBROWA KOLONIA zdjęcia z 2013
BCh.

Przy domu, w którym mieszkał, stoi pomnik Jakuba Krzysztoszka. Jadąc z Dąbrowy od cmentarza wojennego do Izdebna przy krzyżu po lewej stronie skręcamy w polną drogę. Około 200m od asfaltu w ogródku jest mogiła. Miejsce to pokazał mi Zenek Krogulec.

 KACPRÓWEK
Na tablicy po krzyżem jest napis: MOGIŁA PIĘCIU NIEZNANYCH ŻOŁNIERZY POLSKICH POLEGŁYCH PODCZAS DRUGIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ.
Pomnik usytuowany jest na początku wsi od strony wschodniej na brzegu lasu. Można dojechać do niego polną drogą obok leśniczówki - 300m od asfaltu.
zdjęcia z 2012 r

 KRZYWDA

Cmentarz znajduje się na skraju wsi po północnej stronie drogi z Uścieńca do wsi Budel. Prostokąt o wymiarach 7 x 10 m ogrodzony kamiennym murkiem wysokości ok. 50 cm, od strony drogi metalowa furtka wejściowa. W części centralnej duży drewniany krzyż otoczony czterema jałowcami. Mogiły ziemne, na nich małe drewniane krzyże. Brak informacji o ilości pochowanych tu żołnierzy oraz o ich narodowości. W 2008 r. cmentarz odnowiono. Murek pokryto betonowym daszkiem. Zamiast kilku ziemnych mogił utworzono jedną, wspólną za krzyżem i otoczono ją betonowym murkiem o wym. 2 x 5 m. Do mogiły ułożono alejkę z kostki. W środku postawiono tablicę z napisem: PRZECHODNIU. TU SPOCZYWAJĄ PROCHY ŻOŁNIERZY POLSKICH I ROSYJSKICH POLEGŁYCH W CZASIE I WOJNY ŚWIATOWEJ. KRZYWDA PAŹDZIERNIK 2008.

  Ksawerynów. W lesie oddział PTTK w Łaskarzewie w 2014 roku oznaczył nowy grób, odnowił, postawił tabliczki informacyjne. Gdy robiłem zdjęcia w listopadzie 2015 roku, tabliczek już nie było (były jeszcze latem). Zdjęcia z tabliczkami: W-Szyszko J-edno

 Leokadia
 27 maja 2014 roku fundacja "Pamięć, która trwa" postawiła w Leokadii 3 pomniki (macewy) poświęcone 22 rozstrzelanym Żydom. Zdjęcia są zrobione dzień później.

 LIPNIKI zdjęcia z 2013
Niemiec
 Na południe od wsi, w lesie jest mogiła prawdopodobnie niemieckiego żołnierza, który zginął w 1940 r. Ciekawostką jest krzyż wyryty w sośnie. Miejsce pokazał mi Zenek Krogulec.

 LIPNIKI zdjęcia z 2013
radziecki
Na wschód od wsi w lesie jst grób radzieckiego żołnierza. Pokazał mi to miejsce Zenek Krogulec, mieszkaniec Garwolina, pochodzący z Lipnik.

  WANATY
W czasie okupacji niemieckiej (1939–1945), wieś Wanaty została spacyfikowana. 28 lutego 1944 wszyscy mieszkańcy wsi zostali wymordowani przez żandarmerię niemiecką i policję kryminalną. Zginęło łącznie 108 osób, w tym 35 kobiet i 47 dzieci. Wieś została całkowicie spalona. Z masakry ocalało tylko kilka osób, które w tym czasie znajdowały się poza wsią, przeżyły również 2 osoby znajdujące się we wsi. Obie były ranne, ale udało im się ukryć. Jedną z tych osób był Pan Górzkowski. Druga osoba to Julianna Olejnik
W czasie pacyfikacji hitlerowcy wdzierali się do mieszkań i zabijali strzałem w tył głowy każdego, bez względu na wiek i płeć. Następnie podpalali budynki, w których znajdowali się także ranni, jeszcze żywi ludzie – wielu z nich spaliło się żywcem. Następnie, w celu zastraszenia, przyprowadzili na miejsce zbrodni wszystkich sołtysów z gminy Łaskarzew.
Na kamieniu jest biała tablica z napisem: OFIAROM BESTIALSKIEGO MORDU HITLEROWSKIEGO DOKONANEGO W DNIU 28 LUTEGO 1944 r. NA 108 MIESZK. WSI WANATY. SPOŁECZEŃSTWO POWIATU GARWOLIŃSKIEGO W XV ROCZNICĘ POWSTANIA PRL. 22 VII 1959 r.
20.09.2002 r. dostawiono dwie tablice z nazwiskami wszystkich pomordowanych.
Zamordowani pochowani są na cmentarzu parafialnym w Łaskarzewie.

 WANATY

Krzyż w miejscu, gdzie została zastrzelona Franciszka Józefa Dymek podczas próby ucieczki podczas pacyfikacji Wanat 28 lutego 1944 roku w wieku 77 lat. Krzyż stoi po lewej stronie Promnika na zachodnim końcu wsi obok resztek dawnego młyna Dymków. Zdjęcia z 2014 roku.

  ZYGMUNTY zdjęcia z 2007
Cywil

Przy drodze z Przyłęka do Zygmuntów leży po prawej stronie samotny grób. Pochowany jest tu cywil, przemytnik mięsa, pojmany w pociągu, przesłuchiwany w dworku w Przyłęku, zastrzelony podczas próby ucieczki.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego