Parysów gmina - Kapliczki, krzyże, pomniki

KAPLICZKI KRZYŻE KOŚCIOŁY POMNIKI AKTUALNOŚCI
INNE CIEKAWE OBIEKTY W POWIECIE GARWOLIŃSKIM
Kazik Paciorek
Przejdź do treści

Parysów gmina

Miejsca Pamięci Narodowej

 ŁUKÓWIEC zdjęcia z 2007
Pomnik stoi przy drodze Parysów - Puznówka po lewej stronie za drugim wjazdem do wsi. Na kamieniu jest napis: W RAMACH OPERACJI BURZA W TYM MIEJSCU BYŁA KONCENTRACJA ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ PLACÓWKI PARYSÓW 26 LIPCA 1944 R.

 PARYSÓW
Rynek

 Kamień jest postawiony przy rynku po prawej stronie kościoła. Na tablicy jest napis: BOHATEROM WALK O WOLNOŚĆ OJCZYZNY. ŻOŁNIERZOM ARMII KRAJOWEJ PLACÓWKI PARYSÓW OBWODU GOŁĄB ORGANIZATOROM I DOWÓDCOM PLACÓWKI POR. TEOFILOWI ZAJĄCOWI Ps. „TUREK”, POR. BOLESŁAWOWI WÓJCIKOWI Ps. „ROGALIŃSKI”, POR. STEFANOWI ZAJĄCOWI Ps. „ZAFAN”, KPT. PIOTROWI Ps. „PIETIA”, ODDZIAŁOWI DYWERSYJNEMU POD DOW. SIERŻ. MIECZYSŁAWA METERY Ps. „JAGUAR”, ODDZIAŁOWI SFORMOWANEMU DO AKCJI „BURZA” POD DOW. PPOR. STANISŁAWA PIELASY Ps. „SELEN”, KONSPIRACYJNEJ DRUKARNI AK, MIESZCZĄCEJ SIĘ W DOMU JANA WITKOWSKIEGO Ps. „KOS”, PROWADZONEJ PRZEZ PIOTRA WOLLENBERGA Ps. „ŚWISTAK” I ROMANA CISZKA Ps. „RYM”, ODDZIAŁOWI „WOLNOŚĆ i NIEZAWISŁOŚĆ” POD DOW. PODCHOR. STANISŁAWA DZIUGEŁŁA Ps. „GÓRA-WIESŁAW”. Parysów 6 września 1992 r. Pomnik ten wznieśli towarzysze broni i miejscowe społeczeństwo.
 Niżej, po prawej stronie jest tabliczka z napisem: TU ZŁOŻONA JEST ZIEMIA Z MOGIŁ ZAMORDOWANYCH W KATYNIU. PARYSÓW 3.05.1998 r.

 Cmentarz
Na cmentarzu jest klasycystyczny nagrobek z herbem Jastrzębiec Generała Brygady Wojsk Polskich Michała Pełczyńskiego.
Michał Pełczyński (ur. 8 września 1775 w Imbramowicach, w pow. olkuskim, zm. 1833), topograf, generał brygady Wojska Polskiego. Jego prawnukiem był Tadeusz Pełczyński (1892-1985), generał brygady WP.

  POSCHŁA

Wg Starostwa w Garwolinie powinna tu być w parku dworskim mogiła powstańca 1863 roku. Park jest niesamowicie zarośnięty. W krzakach są ruiny. Po mogile nie ma śladu. Mieszkaniec wsi pan Wielgosz pokazał nam, gdzie prawdopodobnie stał krzyż i była mogiła

  WOLA STAROGRODZKA
 W spisie "Miejsc Pamięci Narodowej w powiecie garwolińskim" w starostwie pierwsza mogiła jest ujęta. W rzeczywistości obie mogiły są poza powiatem.
 Mogiła żołnierza radzieckiego z 1944 roku leży na skraju lasu tuż za granicą powiatu na terenie wsi Starogród w gminie Siennica. 500 m. dalej, w głębi lasu jest druga mogiła na której jest tabliczka z napisem: Kpr. W.P. JAN ZAŚCIŃSKI Z WARSZAWY LAT 27 POLEGŁ ZA OJCZYZNĘ WE WRZEŚNIU 1939 r.

Zdjęcia u dołu.

Wróć do spisu treści