Obiekty powiat garwoliński

KAPLICZKI KRZYŻE KOŚCIOŁY POMNIKI AKTUALNOŚCI
INNE CIEKAWE OBIEKTY W POWIECIE GARWOLIŃSKIM
Kazik Paciorek
Przejdź do treści
 Strona jest poświęcona powiatowi garwolińskiemu. Tu się urodziłem i tu mieszkam od zawsze czyli od 5 stycznia 1955 roku. Zawartość strony to głównie zdjęcia zrobione przeze mnie. Połowa zdjęć jest poświęcona małym obiektom sakralnym, czyli kapliczkom i krzyżom. Co konkretnie zawiera strona i jak jest zbudowana przeczytaj w linkach poniżej. Zabierałem się do jej uporządkowania kilka lat, w końcu kupiłem nowy program i stronę uporządkowałem. 15 października 2023 roku.
Kupiłem nowy program i wreszcie zrekonstruowałem stronę. Ma w tej chwili ponad 40 GB i mogą być błędy. Będę je poprawiał i także aktualizował stronę. Dzisiaj, 15 października, publikuję nową-starą stronę. Nie wiem tylko, jak będą działały komentarze.
Jeżeli szukasz konkretniej pozycji, wpisz słowa po prawo.
Zapraszam do Księgi Gości.Tam możesz skomentować tą stronę. Kliknij w: KSIĘGA GOŚCI.
Kapliczki i krzyże
 Poniżej są zdjęcia małych obiektów sakralnych z powiatu garwolińskiego. Jest pokazanych, dla porównania, trochę kapliczek spoza powiatu oraz starych kapliczek z całej Polski obecnej i przedwojennej. Są także rysunki, obrazy (często znanych malarzy) z kapliczkami i widokówki (oczywiście wybór).
 Mam około 70% zdjęć kapliczek z terenu powiatu. Niektóre są już historyczne (większość zdjęć z lat 2012-2014), ponieważ dużo tych obiektów jest odnawianych a także następuje wymiana starych, głównie drewnianych krzyży na nowe, głównie metalowe. Szkoda, że przy wymianie starych figur na nowe często nie są przenoszone stare daty. Uaktualniam te zdjęcia i nadal będę je uaktualniał.
 W ostatnich latach (piszę w lipcu 2023) powstaje dużo nowych krzyży i kapliczek.
Chcesz obejrzeć zdjęcia, kliknij niżej w interesującą cię gminę a potem wieś.
 Zanim zaczniesz oglądać konkretne kapliczki w powiecie, zajrzyj do pozycji Ogólnie o kapliczkach. Jest tam 6 działów:
  • Ogólnie - krótka historia kapliczek i krzyży, motywy ich powstań, rodzaje, powód powstania strony itp.
  • Najstarsza - najstarsza kapliczka w powiecie jest z XVII wieku, wykorzystałem tekst ze strony DAWNY ŻELECHÓW.
  • Antoni Garwoliński - P. Antoni, rodowity mieszkaniec Garwolina na początku XXI w. pięknie opisał miejscowe kapliczki i krzyże.
  • Poza powiatem - trochę zdjęć kapliczek spoza powiatu dla porównania z naszymi.
  • Stare kapliczki - dawne obiekty na zdjęciach, rysunkach i obrazach.
  • Wypadkowe - krzyże, tablice, kapliczki stawiane na miejscu wypadków drogowych. Wiele takich obiektów zniknęło przy przebudowie krajowej 17. Zostały u mnie na zdjęciach.
Kościoły.
Poniżej przedstawiam zdjęcia wszystkich kościołów parafialnych w powiecie (z wyjątkiem Sulbin - będą) a także, dla porównania, kilkanaście spoza powiatu. Większość zdjęć jest z lat 2007 -2012, są uaktualniane. W Garwolinie dwie parafie są pod wspólnym szyldem. Po dwa kościoły, stary i nowy, są w Borowiu, Gończycach i Sobolewie. Kościół św. Stanisława w Żelechowie jest po szyldem KAPLICE. Chcesz zobaczyć więcej, kliknij niżej:
Kaplice
Tu są zdjęcia kaplic w powiecie garwolińskim. Kaplica jest filią kościoła parafialnego i odprawiają się w niej msze. W Sobolewie stary kościół to też praktycznie już kaplica (jest w dziale KOŚCIOŁY). Możesz tu zobaczyć stary kościół św. Stanisława w Żelechowie. Chcesz zobaczyć więcej kliknij niżej:
W maju 2022 roku poznałem Cyganerię Podlaską. Niesamowici ludzie.Trochę tylko za daleko ode mnie. Muzycy, poeci, rzeźbiarze, malarze, rzemiosło artystyczne itp. Byłem na kilku imprezach. nie zawsze miałem czas robić zdjęcia, bo często grałem. Chcesz obejrzeć zdjęcia z imprez na których byłem, kliknij w:
Miejsca Pamięci Narodowej
 Mam chyba największy w powiecie zbiór zdjęć miejsc związanych z martyrologią ludności cywilnej i żołnierzy na terenie powiatu garwolińskiego. Są to pomniki, groby pojedyncze i zbiorowe, cmentarze wojenne, tablice pamiątkowe a także kapliczki i krzyże związane z tematem. Na cmentarzach też są pomniki i pojedyncze groby. Chcę takich mogił zebrać jak najwięcej. Umieściłem też kilka miejsc spoza powiatu związanych z ziemią garwolińską. Pokazuję też dla porównania kilka innych miejsc w Polsce.  Oprócz każdej gminy są tu dwa inne działy: Ogólnie MPN, Cmentarze wojenne. Chcesz więcej , kliknij niżej w interesującą Cię gminę.
Obiekty
 Tu są zdjęcia różnych miejsc i obiektów w powiecie garwolińskim. Wybrane są subiektywnie i trochę przypadkowo. W tym dziale jest duży zbiór wiatraków i młynów wodnych. Większość tych obiektów przeżyło zabory, sanację, dwie wojny światowe a nie przeżyło PRL-u. Jest tu zbiór małych dzieł sztuki, czyli nadokienników. Część sfotografowanych miejsc już nie istnieje a i reszta jest zagrożonych. Kliknij niżej
Postanowiłem pokazać zdjęcia wszystkich dożynek (39, 37 w powiecie), jakie mam w komputerze. Prawie w połowie z nich występował Zespół Ludowy z Gończyc, w tym w kilku wojewódzkich. Najwyżej był w 2014 roku w dożynkach prezydenckich w Spale, kliknij po prawo:
Imprezy w powiecie w 2022 roku.
Aktualności w powiecie garwolińskim (i nie tylko) w 2023 roku.
Wróć do spisu treści