Kapliczki, krzyże, pomniki

KAPLICZKI KRZYŻE KOŚCIOŁY POMNIKI AKTUALNOŚCI
INNE CIEKAWE OBIEKTY W POWIECIE GARWOLIŃSKIM
Kazik Paciorek
Przejdź do treści
 Strona jest poświęcona powiatowi garwolińskiemu. Tu się urodziłem i tu mieszkam od zawsze czyli od 5 stycznia 1955 roku. Zawartośc strony to głównie zdjęcia zrobione przeze mnie. Połowa zdjęć jest poświęcona małym obiektom sakralnym, czyli kapliczkom i krzyżom. Co konkretnie zawiera strona i jak jest zbudowana przeczytaj w linkach poniżej.
Nie wszystko gotowe
Jeżeli szukasz konkretniej pozycji, wpisz słowa po prawo.
Kapliczki i krzyże
 Poniżej są zdjęcia małych obiektów sakralnych głównie z powiatu garwolińskiego. Jest pokazanych, dla porównania, trochę kapliczek spoza powiatu oraz starych (najstarsze z XIX wieku) a także obrazów z kapliczkami.
  Mam około 70% zdjęć kapliczek z terenu powiatu. Niektóre są już historyczne (większość zdjeć z lat 2009-2012), ponieważ dużo tych obiektów jest odnawianych a także następuje wymiana starych, głównie drewnianych krzyży na nowe, głównie metalowe. Będę je uaktualniał. Czeka mnie też wiele pracy z uporządkowaniem zdjęć i ich podpisaniem.
 Chcesz obejrzeć zdjęcia, kliknij niżej w interesującą cię gminę a potem wieś.
Kościoły
 Gdy klikniesz w zdjęcie kościoła w Gończycach (po prawej), to obejrzysz i przeczytasz o wszystkich kościołach w powiecie garwolińskim. Są to następujące parafie (kościoły): BOROWIE (stary i nowy), GARWOLIN (kolegiata i nowy), GOŃCZYCE (stary i nowy), GOCŁAW. GÓRKI, GÓRZNO, KORYTNICA, ŁASKARZEW, MACIEJOWICE, MARIANÓW, MARIAŃSKIE PORZECZE, MIASTKÓW KOŚCIELNY, MIĘTNE, PARYSÓW, PILAWA, SAMOGOSZCZ, SOBOLEW (stary i nowy), SULBINY, TRĄBKI, UNIN, WARGOCIN, WILGA, ZWOLA PODUCHOWNA, ŻELECHÓW i ŻYCZYN.
  Dla porównania, są zdjęcia kilkanaście kościołów spoza powiatu. Większość wszystkich zdjęć jest z lat 2007 - 2012, będą uaktualniane.
Kaplice
 Obiekty sakralne, podległe proboszczowi w parafii, w których (obok głównego kościoła) odprawiane są msze dla wygody parafian (ze względu na mniejszą odległość od miejsca zamieszkania). Miejscowości z kaplicami: BABICE, BUDY KRĘPSKIE, GŁOSKÓW, ŁĄKI, PUZNÓWKA, STARA HUTA, STARY GONIWILK, STEFANÓW, STRYCH, WILGA OSIEDLE, WOLA STAROGRODZKA, WOLA WŁADYSŁAWOWSKA,  WÓLKA OSTROŻEŃSKA, ZGÓRZE. Są jeszcze zdjęcia kościoła św. Stanisława w Żelechowie. Chcesz obejrzeć zdjęcia, kliknij w obrazek po prawo.
Miejsca Pamięci Narodowej
 Mam chyba największy w powiecie zbiór zdjęć miejsc związanych z martyrologią ludności cywilnej i żołnierzy na terenie powiatu garwolińskiego. Są to pomniki, groby pojedyncze i zbiorowe, cmentarze wojenne, tablice pamiątkowe a także kapliczki i krzyże związane z tematem. Na cmentarzach też są pomniki i pojedyncze groby. Chcę takich mogił zebrać jak najwięcej. Umieściłem też kilka miejsc spoza powiatu związanych z ziemią garwolińską. Pokazuję też dla porównania kilka innych miejsc w Polsce.
Gdy klikniesz w zdjęcie po prawej, obejrzysz te pozycje.
Obiekty
 Tu są są zdjęcia różnych miejsc i obiektów w powiecie garwolińskim. Wybrane są subiektywnie i trochę przypadkowo. W tym dziale jest duzy zbiór wiatraków i młynów wodnych. Większość tych obiektów przeżyło zabory, sanację, dwie wojny swiatowe a nie przeżyło PRL-u. Jest tu zbiór małych dzieł sztuki, czyli nadokienników. Część sfotografowanych miejsc już nie istnieje a i reszta jest zagrożonych. Chcesz obejrzeć, kliknj w obrazek po prawej.
Wyjazdy
Czynny jest tylko 2012 rok
 Pokazuję niektóre moje wyjazdy ze znajomymi od 2012 roku (być może pokażę wcześniejsze) do chwili obecnej. Znajomi i przyjaciele może zechcą sobie przypomnieć wspólne, mile spędzone chwile. Są ułożone latami. Kliknij w rok poniżej a potem w interesującą Cię pozycję. Linki mogą nie mieć polskich liter. Pozdrawiam znajomych i życzę przyjemnego oglądania.
2015 rok
2016 rok
2013 rok
2014 rok
2017 rok
2019 rok
2018 rok
 Dawne imprezy w powiecie
Obecnie (czerwiec 2020 rok) praktycznie nie ma imprez, dlatego postanowiłem przypomnieć uroczystości i imprezy z poprzednich lat: z Gończyc, gminy Sobolew i powiatu garwolińskiego. Na razie czynny jest link do roku 2014, gdzie jest 21 pozycji. Myślę, że każdy wybierze coś dla siebie i odżyją wspomnienia. Jeśli Ci się coś spodobało, napisz w komentarzach. Niżej linki. Pozdrawiam!
2015 rok będzie
2016 rok będzie
2017 rok będzie
2018 rok będzie
2019 rok będzie
AKTUALNOŚCI, kliknij po prawo
Pilczyn Stary 2009
Tego krzyża już nie ma.
Stoi tu nowy krzyż.

Sycyna 2010
Kolumnę z czerwonego piaskowca ufundował bratanek Jana – Mikołaj Kochanowski. Wystawił ją w 1621 roku w podzięce Bogu za szczęśliwy powrót spod Chocimia.
Wróć do spisu treści