Ogólnie - Obiekty powiat garwoliński

KAPLICZKI KRZYŻE KOŚCIOŁY POMNIKI AKTUALNOŚCI
INNE CIEKAWE OBIEKTY W POWIECIE GARWOLIŃSKIM
Kazik Paciorek
Przejdź do treści

Ogólnie

Ogólnie MPN
  Na terenie powiatu garwolińskiego jest wiele miejsc związanych z historią. Dział ten jest poświęcony ludziom. Bohaterom, którzy żyli, działali i ginęli w tych stronach. Ofiarom cywilnym i przypadkowym, którzy ginęli podczas działań wojennych, a także ofiarom różnych reżimów. Wreszcie żołnierzom. Na Ziemi Garwolińskiej leżą zgodnie żołnierze polscy, rosyjscy różnych narodowości, radzieccy, niemieccy i austriaccy a także powstańcy. Są miejsca ogólnie znane a także znane tylko najbliższym mieszkańcom, którzy pielęgnują groby nie wiedząc dokładnie, kto w nich leży. W dziale pokazane są krzyże, pomniki, obeliski, pamiątkowe kamienie i tablice, cmentarze wojenne, pojedyncze groby i mogiły na terenie obecnego powiatu garwolińskiego.
 Na cmentarzach parafialnych, oprócz grobów żołnierskich jest wiele indywidualnych mogił i grobów rodzinnych, szczególnie z II Wojny Światowej, gdzie są pochowane osoby, które ginęły na wszystkich frontach, bądź w działaniach partyzanckich albo zostały rozstrzelane lub zabite. Czasami są to groby symboliczne. Chcę ich jak najwięcej pokazać.
 Najwięcej osób, prawie 11 tys. leży na cmentarzu wojennym w Garwolinie, który powstał w latach 1949-1953 z ekshumacji zwłok żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej z powiatu garwolińskiego, kozienickiego i puławskiego. Największym miejscem kaźni cywili są Lisie Jamy w Miętnem, gdzie hitlerowcy w latach 1941-1944 rozstrzelali 2 tys. osób (wg innych źródeł 2.5 tys.).
 Większość odwiedzanych miejsc jest zadbanych. Opiekują się nimi szkoły, miejscowa ludność, samorządy a także miłośnicy historii. Obiekty są odnawiane, powstają też nowe. Niektóre odnaleźli pasjonaci np. cmentarz we Wróblach. Kolejne ulegają zapomnieniu np. mogiła powstańca z 1863 roku w miejscowości Poschła po której nie ma śladu a jest w ewidencji starostwa.
 W 2011 roku LGD w Garwolinie wydała pozycję MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ obszaru LOKALNEJ GRUPY DZIAŁANIA FORUM POWIATU GARWOLIŃSKIEGO I OKOLIC gdzie (przy dużej pomocy kol. Janka Zduńczyka) udało mi się zebrać ponad 120 pozycji. W 2012 roku wyszło II wydanie pozycji, gdzie dołożyłem 14 nowych pozycji. O istnieniu ich w większości powiadomili mnie czytelnicy, którym serdecznie dziękuję. O nowych miejscach cały czas mnie ktoś powiadamia. Postaram się zamieścić je na tej stronie.
Pisane około 2013 roku.
 Miejsca związane z martyrologią umieszczone są gminami.
Na dzień 1 stycznia 2020 jest ponad 160 pozycji.
  Patrz też (kliknij w podkreślone) pomniki i tablice.

Stoczek Łukowski 2007

Wodynie 2007
Wróć do spisu treści