17 września - Kapliczki, krzyże, pomniki

KAPLICZKI KRZYŻE KOŚCIOŁY POMNIKI AKTUALNOŚCI
INNE CIEKAWE OBIEKTY W POWIECIE GARWOLIŃSKIM
Kazik Paciorek
Przejdź do treści

17 września

Góry Świętokrzyskie 2016
 W dniach 17 i 18 września 2016 sołtys z Sobolewa, Andrzej Kazimierak zorganizował wyazd na weekend w Góry Świętokrzyskie. Było nas 38 osób. Bardzo udany wypad. Na początek odwiedziliśmy Skarżysko-Kamienną.
 Skarżysko-Kamienna – miasto w centralnej Polsce, w północnej części województwa świętokrzyskiego, siedziba władz powiatu skarżyskiego. Położona na Wyżynie Kieleckiej, u zbiegu Przedgórza Iłżeckiego, Garbu Gielniowskiego i  Płaskowyżu Suchedniowskiego, nad rzeką Kamienną. W XV w. funkcjonowała tutaj dymarka i kopalnia rudy żelaza. Prawa miejskie miejscowość uzyskała w 1923 roku.
 Skarżysko-Kamienna  - Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej.
 Skarżysko-Kamienna - Muzeum im. Orła Białego.
  Skarżysko-Kamienna - krótki skok w bok.
 Michniów – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie skarżyskim, w gminie Suchedniów.
 W czasie II wojny światowej Michniów był siedzibą sztabu Świętokrzyskich Zgrupowaniań AK dowodzonych przez por. Jana Piwnika ps. „Ponury” (zanim zgrupowanie przeniosło się na Wykus). Wielu mieszkańców wsi bądź było członkami Armii Krajowej, bądź aktywnie współpracowało z partyzantką (np. sklep rodziny Materków był punktem kontaktowym dla oficerów i żołnierzy, którzy dołączali do oddziałów „Ponurego”, a większość dostarczanego partyzantom prowiantu pochodziła właśnie z Michniowa).
 Prawdopodobnie w wyniku donosów konfidentów, zwłaszcza ppor. Jerzego Wojnowskiego ps. „Motor”, w dniu 12 lipca 1943 niemiecka ekspedycja karna spacyfikowała wieś. Tego dnia 102 mieszkańców zostało zamordowanych, w większości przez spalenie żywcem w stodołach. 10 Polaków podejrzewanych o współpracę z podziemiem zostało deportowanych do obozów koncentracyjnych (przeżyło troje), a 18 młodych kobiet i dziewcząt wywieziono na roboty przymusowe.
 Wieść o akcji pacyfikacyjnej dotarła do „Ponurego” zbyt późno by interweniować. Dowództwo oddziału zdecydowało się więc na akcję odwetową. W nocy z 12 na 13 lipca pod posterunkiem blokowym Podłazie żołnierze AK zatrzymali pociąg pośpieszny relacji Warszawa-Kraków i zastrzelili co najmniej kilkunastu Niemców. Na burtach wagonów partyzanci wyryli napisy „Za Michniów”. Następnego dnia Niemcy ponownie spacyfikowali Michniów, tym razem mordując wszystkich przebywających we wsi Polaków bez względu na wiek i płeć. Łącznie ofiarą masakr dokonanych w dniach 12 i 13 lipca 1943 padło co najmniej 204 mieszkańców Michniowa (tyle nazwisk udało się ustalić historykom). Najmłodsza ofiara – Stefan Dąbrowa – miał 9 dni. Nie jest przy tym wykluczone, że w gronie osób zamordowanych w dniach 12-13 lipca 1943 znalazły się nierozpoznane dotąd osoby, nie będące stałymi mieszkańcami Michniowa. Wieś została doszczętnie spalona (ocalały tylko dwa budynki). Władze okupacyjne zakazały odbudowy wsi i uprawy michniowskich pól.
 Po wojnie wieś odbudowano. Pacyfikacja Michniowa stała się symbolem niemieckich zbrodni popełnionych na wsi polskiej. 22 lipca 1977 Michniów został uhonorowany Krzyżem Grunwaldu III klasy.
 Obecnie w miejscowości znajduje się Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich (w rozbudowie).
 Obiad zjedliśmy w Świętej Katarzynie
 Święta Katarzyna – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Bodzentyn. Znajduje się u podnóża Łysicy (612 m n.p.m.) – najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich. Przez wieś przepływa strumień, który jest jednym z cieków źródłowych Czarnej Nidy. Podania mówią, że istniała tu kiedyś pogańska świątynia. Według tradycji w średniowieczu osiedlali się tu pustelnicy. W 1399 r. miał tu osiąść rycerz Wacławek, który ufundował kościółek św. Katarzyny.
 Krajno-Zagórze – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Górno. Od niedawna we wsi działa park rozrywki i miniatur, w którym są jedne z dwóch miniatur wież World Trade Center. Znajduje się tam również największa miniatura Bazyliki św. Piotra na Watykanie.
 Skończyła mi się bateria w aparacie a zapasową zostawiłem w autobusie, dlatego nie ma zdjęć z objaśnieniami. Jest tu 40 miniatur a planowane jest 100.
Cofnij do strony głównej          Cofnij do wyjazdy
Wróć do spisu treści