Garwolin gmina - Kapliczki, krzyże, pomniki

KAPLICZKI KRZYŻE KOŚCIOŁY POMNIKI AKTUALNOŚCI
INNE CIEKAWE OBIEKTY W POWIECIE GARWOLIŃSKIM
Kazik Paciorek
Przejdź do treści

Garwolin gmina

Miejsca Pamięci Narodowej

 EWELIN
Pomnik stoi na końcu wsi pod lasem od strony zachodniej. U dołu.

 MARIANÓW zdjęcia z 2007 u dołu.
Cmentarz
Dwa groby z cmentarza w Marianowie. Na pierwszym jest napis:
TU SPOCZYWAJĄ NIEZNANI ŻOŁNIERZE I PUŁKU ARTYLERII LEKKIEJ POLEGLI W DNIU 17.09.1939 W BITWIE POD STOCZKIEM. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.
Stoczek, o którym mowa, leży przy trasie Garwolin-Wilga
Na drugim jest napis:
ŚP. PPOR. ADAM KONDRACKI UR. 22-X-1909 r. ZG. 17-IX-1939 R. W BITWIE PO STOCZKIEM W OBRONIE OJCZYZNY POCHOWANY TU WRAZ ZE SWOIMI ŻOŁNIERZAMI. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.

 MICHAŁÓWKA zdjęcia z 2013 u dołu.
 W lesie po wschodniej stronie, przy końcu obwodnicy Garwolina, na wysokości znaku ostrzegawczego z sarenką, 30 metrów od rowu są dwa brzozowe krzyże. Niemcy w II Wojnę Światową roztrzeliwali tu więźniów z Garwolina W okolicznych lasach było dużo roztrzelań. Trochę bliżej Warszawy po przeciwnej stronie obwodnicy są LISIE JAMY (patrz niżej Miętne).
 Miejsce pokazał mi Zenek Krogulec z Garwolina. Wtedy krzyży pilnował kot. Muszę sprawdzić, czy obecnie po przebudowie krajowej 17., jeszcze istnieją. 26 stycznia 2020 (niedziela) krzyży nie znalazłem.

 MIĘTNE
 Lisie Jamy

Przy wjeździe na obwodnicę Garwolina od strony Warszawy po prawej stronie stoi obelisk. Obok, na tablicy widnieje napis: „LISIE JAMY” MIEJSCE W GŁĘBI LASU, GDZIE W LATACH 1942-1944 ŻOŁNIERZE NIEMIECCY ZAMORDOWALI OK. 2500 LUDZI, ŻYDÓW CYGANÓW I POLAKÓW. TO MIEJSCE NAJWIĘKSZEJ ZBRODNI HITLEROWSKIEJ NA ZIEMI GARWOLIŃSKIEJ.
Alejką, po około 200 m. dojdziemy do właściwego cmentarza. Na ogrodzeniu jest napis: TU W LATACH 1941-1944 BARBARZYŃCY HITLEROWCY ROZSTRZELALI DWA TYSIĄCE NIEWINNYCH LUDZI, POLAKÓW, JEŃCÓW RADZIECKICH, CYGANÓW i ŻYDOW.

 Cmentarz wielokrotnie odnawiany, ostatnio w związku z przebudową krajowej 17. gruntownie zmieniono dojście do nekropolii. Zdjęcia u dołu.

RĘBKÓW zdjęcie z 2007 u dołu.
 CPN
Krzyż stoi przy CPN-ie. U góry jest standardowy napis: OD POWIETRZA, OGNIA, WOJNY I GŁODU ZACHOWAJ NAS PANIE 1982 R. U dołu jest interesująca nas tabliczka z napisem: 9 LIPCA 1944 r. PATROL AK PLUTON M. METERY Ps. „JAGUAR” – PLACÓWKA PARYSÓW – ODDZIAŁ LEŚNY POR. W. KLIMASZWSKIEGO Ps. „ŁOZA” STOCZYŁ ZWYCIĘSKĄ POTYCZKĘ Z ODDZIAŁEM ŻANDARMERII NIEMIECKIEJ

RĘBKÓW zdjęcia u dołu.
L
as

Pomnik stoi w lesie za wsią po lewej stronie jadąc do Wilgi. Napis na obelisku: W TYM MIEJSCU 2 CZERWCA 1945 R. Z RĄK BANDY REAKCYJNEGO PODZIEMIA ZGINĘLI: WŁADYSŁAW OLSZEWSKI, PEŁNOMOCNIK DS. REFORMY ROLNEJ, PIOTR SZELĄG, KOMISARZ ZIEMSKI. SPOŁECZEŃSTWO POW. GARWOLIŃSKIEGO. GARWOLIN 1 XI 1971.

  RĘBKÓW zdjęcia z 2007 u dołu.
R
emiza

Pomnik stoi przy remizie strażackiej. Na metalowej tablicy jest napis: CZŁONKOWIE „BATALIONÓW CHŁOPSKICH” CZŁONKOWIE S.L. z RĘBKOWA MĘCZENI I POMORDOWANI W HITLEROWSKICH OBOZACH ZAGŁADY: BRONISŁAW BIERNACKI, FRANCISZEK KARCZMARCZYK, JAN KARCZMARCZYK, FILIP KOZŁOWSKI, ADOLF LODOWSKI, WŁADYSŁAW LODOWSKI, BRONISŁAW OSTOLSKI, JAN OSTOLSKI, STEFAN REK. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI

 RĘBKÓW zdjęcia u dołu.

SIEDEM MÓRG

Pomnik postawiono w lesie na uroczysku SIEDEM MÓRG we wrześniu 2002 roku w rejonie byłej bazy partyzanckiej.

 RĘBKÓW zdjęcia z 2007 u dołu.
S
klep

Pomnik stoi po lewej stronie drogi Garwolin – Wilga przy sklepie spożywczym.

 STARY PUZNÓW
W centrum wsi po północnej stronie drogi z Miętnego do Głoskowa przy skrzyżowaniu z polną drogą stoi kapliczka z 1948 roku poświęcona Matce Boskiej Królowej Polski. Na lewym skrzydle przesłonięta świerkiem jest umocowana tablica z napisem: PAMIĘCI ODDZIAŁU DYWERSYJNEGO ARMII KRAJOWEJ „WILCZKI” i WSZYSTKICH WALCZĄCYCH O NIEPODLEGŁOŚĆ OJCZYZNY 1939-1945 WALCZYLI CIERPIELI UMIERALI ZA WOLNOŚĆ ABY BYŁA PRAWEM. Gdy byłem tu w sierpniu 2015 roku obiekt był w trakcie remontu.
Zdjęcia z 2011 i 2015 roku. U dołu.

 WOLA RĘBKOWSKA
Huta Garwolińska  
Na końcu wsi jadąc z Woli Rębkowskiej do Bud Uśniackich po lewej stronie przy pierwszej (zagrodzonej) drodze za kapliczką są dwie mogiły.
Zdjęcia z 2012 i 2014 r. (podpisane), u dołu

 WOLA RĘBKOWSKA
Huta Garwolińska
1863
Mogiła powstańców z 1863 r. leży po prawej stronie tej samej drogi trochę dalej. Huta Garwolińska to obecnie część Woli Rębkowskiej (ul. Dębowa). U dołu.

 WOLA RĘBKOWSKA
Huta Garwolińska  
Za Hutą Garwolińską w lesie po lewej stronie naprzeciwko drogi do Starej Huty jest mnóstwo pozostałości po ziemiankach. Stacjonowali tu jesienią w 1944 roku żołnierze Armii Czerwonej. Około kilometra od asfaltu jest samotna, nieznana mogiła, u dołu.
.

Wróć do spisu treści