Garwolin gmina - obiekty

Przejdź do treści

Menu główne:

Garwolin gmina

Miejsca Pamięci Narodowej

 EWELIN
Pomnik stoi na końcu wsi pod lasem od strony zachodniej.

 MARIANÓW zdjęcia z 2007
Cmentarz
Dwa groby z cmentarza w Marianowie. Na pierwszym jest napis:
TU SPOCZYWAJĄ NIEZNANI ŻOŁNIERZE I PUŁKU ARTYLERII LEKKIEJ POLEGLI W DNIU 17.09.1939 W BITWIE POD STOCZKIEM. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.
Stoczek, o którym mowa, leży przy trasie Garwolin-Wilga
Na drugim jest napis:
ŚP. PPOR. ADAM KONDRACKI UR. 22-X-1909 r. ZG. 17-IX-1939 R. W BITWIE PO STOCZKIEM W OBRONIE OJCZYZNY POCHOWANY TU WRAZ ZE SWOIMI ŻOŁNIERZAMI. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.

 MICHAŁÓWKA zdjęcia z 2013
W lesie po wschodniej stronie, przy końcu obwodnicy Garwolina, na wysokości znaku ostrzegawczego z sarenką, 30 metrów od rowu są dwa brzozowe krzyże. Niemcy w II Wojnę Światową roztrzeliwali tu więźniów z Garwolina W okolicznych lasach było dużo roztrzelań. Trochę bliżej Warszawy po przeciwnej stronie obwodnicy są LISIE JAMY (patrz niżej Miętne).
Miejsce pokazał mi Zenek Krogulec z Garwolina

 MIĘTNE
Lisie Jamy
Przy wjeździe na obwodnicę Garwolina od strony Warszawy po prawej stronie stoi obelisk. Obok, na tablicy widnieje napis: „LISIE JAMY” MIEJSCE W GŁĘBI LASU, GDZIE W LATACH 1942-1944 ŻOŁNIERZE NIEMIECCY ZAMORDOWALI OK. 2500 LUDZI, ŻYDÓW CYGANÓW I POLAKÓW. TO MIEJSCE NAJWIĘKSZEJ ZBRODNI HITLEROWSKIEJ NA ZIEMI GARWOLIŃSKIEJ.
Alejką, po około 500 m. dojdziemy do właściwego cmentarza. Na ogrodzeniu jest napis: TU W LATACH 1941-1944 BARBARZYŃCY HITLEROWCY ROZSTRZELALI DWA TYSIĄCE NIEWINNYCH LUDZI, POLAKÓW, JEŃCÓW RADZIECKICH, CYGANÓW i ŻYDOW.

RĘBKÓW zdjęcie z 2007
 CPN
Krzyż stoi przy CPN-ie. U góry jest standardowy napis: OD POWIETRZA, OGNIA, WOJNY I GŁODU ZACHOWAJ NAS PANIE 1982 R. U dołu jest interesująca nas tabliczka z napisem: 9 LIPCA 1944 r. PATROL AK PLUTON M. METERY Ps. „JAGUAR” – PLACÓWKA PARYSÓW – ODDZIAŁ LEŚNY POR. W. KLIMASZWSKIEGO Ps. „ŁOZA” STOCZYŁ ZWYCIĘSKĄ POTYCZKĘ Z ODDZIAŁEM ŻANDARMERII NIEMIECKIEJ

RĘBKÓW zdjęcia z 2008
L
as

Pomnik stoi w lesie za wsią po lewej stronie jadąc do Wilgi. Napis na obelisku: W TYM MIEJSCU 2 CZERWCA 1945 R. Z RĄK BANDY REAKCYJNEGO PODZIEMIA ZGINĘLI: WŁADYSŁAW OLSZEWSKI, PEŁNOMOCNIK DS. REFORMY ROLNEJ, PIOTR SZELĄG, KOMISARZ ZIEMSKI. SPOŁECZEŃSTWO POW. GARWOLIŃSKIEGO. GARWOLIN 1 XI 1971

  RĘBKÓW zdjęcia z 2008
R
emiza

Pomnik stoi przy remizie strażackiej. Na metalowej tablicy jest napis: CZŁONKOWIE „BATALIONÓW CHŁOPSKICH” CZŁONKOWIE S.L. z RĘBKOWA MĘCZENI I POMORDOWANI W HITLEROWSKICH OBOZACH ZAGŁADY: BRONISŁAW BIERNACKI, FRANCISZEK KARCZMARCZYK, JAN KARCZMARCZYK, FILIP KOZŁOWSKI, ADOLF LODOWSKI, WŁADYSŁAW LODOWSKI, BRONISŁAW OSTOLSKI, JAN OSTOLSKI, STEFAN REK. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI

 RĘBKÓW zdjęcia z 2012

SIEDEM MÓRG

Pomnik postawiono w lesie na uroczysku SIEDEM MÓRG we wrześniu 2002 roku w rejonie byłej bazy partyzanckiej.

 RĘBKÓW zdjęcia z 2007
S
klep

Pomnik stoi po lewej stronie drogi Garwolin – Wilga przy sklepie spożywczym.

 STARY PUZNÓW
W centrum wsi po północnej stronie drogi z Miętnego do Głoskowa przy skrzyżowaniu z polną drogą stoi kapliczka z 1948 roku poświęcona Matce Boskiej Królowej Polski. Na lewym skrzydle przesłonięta świerkiem jest umocowana tablica z napisem: PAMIĘCI ODDZIAŁU DYWERSYJNEGO ARMII KRAJOWEJ „WILCZKI” i WSZYSTKICH WALCZĄCYCH O NIEPODLEGŁOŚĆ OJCZYZNY 1939-1945 WALCZYLI CIERPIELI UMIERALI ZA WOLNOŚĆ ABY BYŁA PRAWEM. Gdy byłem tu w sierpniu 2015 roku obiekt był w trakcie remontu.
Zdjęcia z 2011 i 2015 roku. 

 WOLA RĘBKOWSKA
Huta Garwolińska  
Na końcu wsi jadąc z Woli Rębkowskiej do Bud Uśniackich po lewej stronie przy pierwszej (zagrodzonej) drodze za kapliczką są dwie mogiły.
zdjęcia z 2012 r.

 WOLA RĘBKOWSKA
Huta Garwolińska
1863
Mogiła powstańców z 1863 r. leży po prawej stronie tej samej drogi trochę dalej. Huta Garwolińska to obecnie część Woli Rębkowskiej (ul. Dębowa).

 WOLA RĘBKOWSKA
Huta Garwolińska  
Za Hutą Garwolińską w lesie po lewej stronie naprzeciwko drogi do Starej Huty jest mnóstwo pozostałości po ziemiankach. Stacjonowali tu w 1944 roku żołnierze Armii Czerwonej. Około kilometra od asfaltu jest samotna, nieznana mogiła
.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego