Garwolin - Obiekty powiat garwoliński

KAPLICZKI KRZYŻE KOŚCIOŁY POMNIKI AKTUALNOŚCI
INNE CIEKAWE OBIEKTY W POWIECIE GARWOLIŃSKIM
Kazik Paciorek
Przejdź do treści

Garwolin

Kościoły

 Kolegiata Przemienienia Pańskiego w Garwolinie - neobarokowy rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w mieście Garwolin (województwo mazowieckie), przy ulicy Stanisława Staszica. Kościół został zbudowany na miejscu starszej budowli z lat 1839-1840, rozebranej w 1890. 16 września 1890 roku ordynariusz archidiecezji lubielskiej poświęcił kamień węgielny pod nowo budowaną świątynię parafialną. W czasie budowy została rozebrana stara dzwonnica, ponieważ przylegała ona do ścian budowli. W dniu 5 lipca 1900 roku biskup Franciszek Jaczewski konsekrował kościół pod wezwaniem „Przemienienia Pańskiego”. Ogólny koszt budowy świątyni wyniósł ponad 78 tysięcy rubli.
Kościół jest budowlą trzynawową, zbudowaną na planie krzyża łacińskiego z krótkimi ramionami. Nawa główna posiada osiem okien, po cztery z każdej strony. W prezbiterium znajdują się dwa okna.
 Tytuł kolegiaty został nadany przez biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego w dniu 20 kwietnia 2011 roku i została przy nim powołana Kapituła Kolegiacka.
Parafia Przemienienia Pańskiego w Garwolinie – parafia rzymskokatolicka w Garwolinie.
Parafia erygowana w 1466. Obecny kościół parafialny, murowany, neobarokowy wybudowany w latach 1890-1894, staraniem księży Adama Sadowskiego i Józefa Oknińskiego, konsekrowany w 1900 roku przez biskupa lubelskiego Franciszka Jaczewskiego. Mieści się przy ulicy Staszica.
Kościół drewniany istniał już w 1466 r. Po pożarze w 1825 r. nie było kościoła, a nabożeństwa przez 14 lat odprawiały się w ratuszu miejskim. W 1839 r. wybudowano niewielki kościół murowany, który przetrwał do 1890 r. Obecny kościół parafialny murowany, wybudowany w latach 1890-1894, staraniem księży Adama Sadowskiego i Józefa Oknińskiego, konsekrowany w 1900 r. przez biskupa lubelskiego Franciszka Jaczewskiego. Styl neobarokowy.

Zdjęcia u dołu.

  Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie – parafia rzymskokatolicka.
Parafia erygowana 15 sierpnia 1991. Obecny kościół parafialny wybudowany w latach 1995 - 2002 według projektu inżyniera architekta Zbigniewa Sekuły i inżyniera architekta Andrzeja Bakiery, dzięki ofiarności parafian i staraniom proboszcza księdza kanonika Bogdana Krawczyka. Konsekrowany 29 czerwca 2002 przez ks. kard. Józefa Glempa – prymasa Polski. Mieści się przy ulicy II Armii Wojska Polskiego.
 Nazwa parafii jest związana z kultem Matki Boskiej Częstochowskiej
zdjęcia z 2008, u dołu.

Wróć do spisu treści