Anielów - Obiekty powiat garwoliński

KAPLICZKI KRZYŻE KOŚCIOŁY POMNIKI AKTUALNOŚCI
INNE CIEKAWE OBIEKTY W POWIECIE GARWOLIŃSKIM
Kazik Paciorek
Przejdź do treści

Anielów

Gmina Sobolew
 Anielów powstał w drugiej połowie XIX wieku w ramach majątku Ostrożeń (folwark Ostrożeń B). Nazwa pochodzi od imienia Aniela. Pierwsze informacje o istnieniu tej wsi pochodzą z lat osiemdziesiątych XIX wieku. W tym czasie była to maleńka osada licząca zapewne kilka domostw. W 1900 roku wieś liczyła 9 domów i 76 mieszkańców, obszar wsi wynosił 211 mórg ziemi. Anielów należał do gminy Żelechów w powiecie garwolińskim.
  Według spisu powszechnego z 1921 roku w tej miejscowości było 16 domów i 98 mieszkańców.
 Zabytkiem Anielowa jest unikalna kapliczka przydrożna w wydrążonym pniu lipy: kopia rzeźby Chrystusa Frasobliwego i napis; „Święty Boże, Święty mocny, nieśmiertelny zmiłuj się nad nami. Dnia l maja 1658". Oryginalna rzeźba znajduje się w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.
 31 grudnia 2011 roku Anielów liczył 124 osoby.
Anielów nr 2, zdjęcia z 2014 roku, u dołu.




Anielów, skrzyżowanie drogi przez wieś i z Ostrożenia do Trzcianki. Najstarsza kapliczka słupowa w Polsce. Więcej o kapliczce TU.
Zdjęcia u dołu.
Anielów, zdjęcia z 2011 roku, u dołu.
Anielów, początek wsi, od Lubelskiej. Zdjęcia z 2011 roku, u dołu.
Anielów, około 100-letnia kapliczka na granicy Ostrożenia (Uśniaka) i Anielowa. Podczas odnawiania zamalowano datę. Zdjęcia z 2011 roku, u dołu.
 Anielów, Zabaranie. Stała tu kapliczka słupowa. Gdy się rozpadła ze starości, bracia Ochniowie ze Trzcianki postawili tu w latach 60. XX wieku krzyż. Widoczna z prawej strony droga to granica z Trzcianką. Zdjęcia z 2015 roku, u dołu.
Wróć do spisu treści