11 listopada - Kapliczki, krzyże, pomniki

KAPLICZKI KRZYŻE KOŚCIOŁY POMNIKI AKTUALNOŚCI
INNE CIEKAWE OBIEKTY W POWIECIE GARWOLIŃSKIM
Kazik Paciorek
Przejdź do treści

11 listopada

Imprezy 2016
 Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989. Jest dniem wolnym od pracy.
 Uroczystości w gminie Sobolew rozpoczęły się uroczystą mszą w kościele parafialnym w Sobolewie o godz. 10.00. Celebrował ją miejscowy proboszcz ks. kanonik Andrzej Oworuszko. Obecne były władze samorządowe, poczty sztandarowe ze szkól, poczet koła myśliwskiego SOBOL oraz z OSP Kaleń-Grabniak, OSP Gończyce i OSP Sobolew. Młodzież z liceum niosła też sztandar Związku Kombatantów i Więźniów Politycznych ponieważ był tylko jeden weteran Józef Pawlak z Ostrożenia Drugiego (tylko on został).
 Msza Święta. Piękne Słowo Boże wygłosił ks. Andrzej. U dołu.
 Przemarsz od kościoła pod pomnik przy szkole, u dołu.
 Składanie wiązanek pod pomnikiem Pamięci Zamordowanych w II wojnie światowej. Kilka słów powiedział wójt gminy Andrzej Koszutski i zaprosił na dalszy cią  uroczystości do gminy. Na zakonczenie krótką modlitwę za poległych poprowadził ks. proboszcz. U dołu.
 Dalszy ciąg uroczystości to prelekcja doktora Mirosława Matoska z Sobolewa o miejscowym ruchu oporu. U dołu.
 Świetny występ Zespołu Ludowego z Gończyc pod kierownictwem Eli Radziej. Na początku przybył poseł p. Grzegorz Woźniak, który po występie powiedział kilka słów. U dołu
 Występ zakończył się wspołnym odśpiewaniem Marszu Polonia. U dołu.
 Na zakończenie uroczystości Klub Seniora POGODNI z Sobolewa przygotował poczęstunek, wojskową grochówkę. U dołu.
 Imieniny jednego z członków zespołu. U dołu.
Wróć do spisu treści