Górzno gmina - Kapliczki, krzyże, pomniki

KAPLICZKI KRZYŻE KOŚCIOŁY POMNIKI AKTUALNOŚCI
INNE CIEKAWE OBIEKTY W POWIECIE GARWOLIŃSKIM
Kazik Paciorek
Przejdź do treści

Górzno gmina

Miejsca Pamięci Narodowej

 GÓRZNO

Gmina
 Kamień postawiono przed Urzędem Gminy w Górznie przy kapliczce. Jest tam napis: W HOŁDZIE POLEGŁYM i POMORDOWANYM w 1939-1945 z TERENU GMINY GÓRZNO NA WIECZNĄ PAMIĘĆ SPOŁECZEŃSTWO GMINY GÓRZNO. Po drugiej stronie kapliczki w 2012 dostawiono kamień poświęcony tragedii smoleńskiej.
 Tablica wisi przy wejściu do Urzędu Gminy po prawej stronie.
 W 2003 roku Urząd Gminy w Górznie wydał jednodniówkę pt: Piotr Michalak Wójt Gminy Górzno w latach 1936-1943 – członek AK ps. „Szymon”.
 200m od Urzędu Gminy w stronę Żelechowa po prawej stronie stoi krzyż poświęcony policjantowi, który zginął w obronie współobywateli w 1937 r.

 Zdjęcia u dołu.

 GÓRZNO
Cmentarz komunalny
W Górznie są dwa cmentarze: stary i nowy. Na starym jest pomnik poświęcony żołnierzom, którzy zginęli w 1939 r. Pozostałe groby są na nowym.

Zdjęcia u dołu.

 JÓZEFÓW zdjęcia z 2009 u dołu.
Ignaców

  Ignaców to część Józefowa koło Kobylej Woli. Na kamieniu jest napis: TA NIERUCHOMOŚĆ HIPOTECZNA pn. OSADA MŁYŃSKA IGNACÓW tzw. „DĘBCZYNA” W LATACH OKUPACJI 1939÷1945 BYŁA MIEJSCEM ZBORNYM ŻOŁNIERZY ODDZIAŁÓW PARTYZANCKICH AK ORAZ OSTOJĄ UKRYWAJĄCYCH SIĘ UCZESTNIKÓW NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO PODZIEMIA OBWODU „GOŁĄB” GARWOLIN. IGNACÓW 2 IX 2007 r.
 Ignaców leży w lesie między Kobylą Wolą a Kacprówkiem. Właścicielami Dębczyny byli Rojkowie, aktywni działacze AK (Patrz Górzno cmentarz).

 KOBYLA WOLA

Pomnik stoi na końcu wsi po lewej stronie przy drodze z Kobylej Woli do Taluby i Rudy Talubskiej. Na tablicy jest napis: Z TEGO MIEJSCA w NOC z 11 NA 12 WRZEŚNIA 1944 roku WYSTARTOWALI DO WYKONANIA PIERWSZEGO ZADANIA BOJOWEGO LOTNICY 2 PUŁKU NOCNYCH BOMBOWCÓW KRAKÓW. W XX ROCZNICĘ POWSTANIA POLOWEGO LOTNISKA. SPOŁECZEŃSTWO POWIATU GARWOLIŃSKIEGO
Lotnisko funkcjonowało od września 1944 roku do stycznia 1945 roku.

Zdjęcia u dołu.

Łąki
Głaz narzutowy przed dawną szkołą postawiony 11 listopada 1928 roku na dziesięciolecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Zdjęcia z 2014 roku u dołu.

 UNIN
II Wojna Światowa
  Przy drodze z Reducina do Unina w lesie były naprzeciw siebie dwa pomniki.
Po lewej stronie kamień z napisem: PAMIĘCI ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ 2 SZWADRONU 1 PUŁKU STRZELCÓW KONNYCH, KTÓRZY 25 LIPCA 1944 r. POD DOWÓDZTWEM POR. WŁADYSŁAWA KLIMASZEWSKIEGO „ŁOZY”. NA UROCZYSKU LEŚNYM UNIN ZAJĘLI POZYCJE WYJŚCIOWE DO OTWARTEJ WALKI Z OKUPANTEM W AKCJI „BURZA”

Przy kamieniu były dwa wiekowe, drewwniane krzyże.
  Po prawej stronie na kamieniu był napis:
WE WRZEŚNIU 1939 r. W REJONIE WSI UNIN DOSZŁO DO STARCIA ZBROJNEGO MIĘDZY GRUPĄ WOJSK POLSKICH A ODDZIAŁAMI NIEMIECKIMI W WYNIKU, KTÓREGO POLEGŁO 10 ŻOŁNIERZY I PODOFICERÓW WOJSKA POLSKIEGO. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI. SPOŁECZEŃSTWO UNIN.
 W 2011 roku oba pomniki przeniesiono na prawą stronę drogi Reducin - Unin. Zniknęły także krzyże.

Zdjęcia u dołu.

 WÓLKA OSTROŻEŃSKA
 Na tablicy jest napis:

AD 1984 OSP WÓLKA OSTR. U STÓP MATKI BOŻEJ SKŁADAMY HOŁD WSZYSTKIM POLEGŁYM, KTÓRZY ZGINĘLI ŚMIERCIĄ OKRUTNĄ Z RĄK OKUPANTA ZA WOLNOŚĆ NASZEJ OJCZYZNY. NIECH NIKT ICH ŚMIERCI TRAGICZNEJ NIE ZAPOMNI. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.

Najważniejsze miejsca upamiętniające historyczno-patriotyczne wydarzenia w historii Gminy Górzno. Sciągnięte ze strony gminy, u dołu.
Wróć do spisu treści