Co zawiera - Kapliczki, krzyże, pomniki

KAPLICZKI KRZYŻE KOŚCIOŁY POMNIKI AKTUALNOŚCI
INNE CIEKAWE OBIEKTY W POWIECIE GARWOLIŃSKIM
Kazik Paciorek
Przejdź do treści

Co zawiera

O stronie
  Około 2010 roku roku założyłem dwie strony internetowe:
Kapliczki kościoły pomniki i aktualności  - strona poświęcona ciekawym obiektom oraz bieżącym wydarzeniom w powiecie garwolińskim.
Dawne Gończyce Sobolew i okolice  - strona poświęcona lokalnej historii i starym zdjęciom. Mam w swoich zbiorach prawie 10 tysięcy zeskanowanych zdjęć, które dostałem od znajomych.
 Po wejściu WINDOWS 10 miałem kłopoty techniczne. Straciłem tysiące podpisów pod zdjęciami, część bezpowrotnie. Nie będę zanudzał. Postanowiłem odbudować stronę pierwszą (na początek). W latach 2007 - 2020 wykonałem blisko 200 tysięcy zdjęć. Około 70% tych fotek jest z powiatu garwolińskiego. Są to zdjęcia przyrody, ciekawych obiektów, pomników, krzyży, kapliczek, kościołów itd. Mam fotki z wielu imprez w powiecie a także z wyjazdów i wycieczek. Wszystkie te materiały mam w komputerze.
 By odzyskać stronę muszę ręcznie podpisać kilka tysięcy zdjęć. Większość jest robionych w latach 2007 - 2012, dlatego niektóre wymagają uaktualnienia i będę to robił. Strona czasami jest niespójna, dlatego, że część starej udało mi  się  uratować. Jest podzielona na DZIAŁY:
Kapliczki i krzyże - mam w komputerze 70-80% zdjęć tych obiektów w powiecie. Ponad połowa tej strony to właśnie będą małe obiekty sakralne. Fotki są ułożone gminami. Są tu zdjęcia ze wszystkich gmin, jednak uporządkowana jest mała część.
Kościoły - są uporządkowane wszystkie zdjęcia. Brak zdjęć kościoła w Sulbinach (nie mam w komputerze). Będą.
Kaplice - są uporządkowane wszystkie zdjęcia, będą uaktualniane.
Miejsca Pamięci Narodowej - mam chyba największy zbiór zdjęć obiektów z tej dziedziny w powiecie. Brakuje mi tylko grobu w Kalonce, o którym słyszałem. Zdjęcia ułożone są gminami i uporzadkowane. W tym dziale są też cmentarze wojenne.
Obiekty - zdjęcia są uporządkowane i podzielone na na mniejsze części.
  1. budowa zamku - w Budach Uśniackich.
  2. budynki - subiektywnie i przypadkowo wybrane.
  3. ciekawe - obiekty i ciekawostki, które mnie zainteresowały.
  4. cmentarze - są zdjęcia wszystkich niekatolickich cmentarzy: pięć żydowskich, dwa ewangielickie, jeden mariawicki.
  5. Garwolin - nowy zbiornik wodny
  6. młyny i wiatraki - są zdjęcia i dokumenty z ponad 50 niejscowości. Większość budowli nie istnieje. Jest tu bardzo mało moich zdjęć.
  7. nadokienniki - często małe dzieła sztuki, niektórych domów już nie ma.
  8. budynki OSP - przypadkowo wybrane, wiele remiz wygląda obecnie inaczej (są odnowione).
  9. pomnik Janusza - w Garwolinie.
  10. inne pomniki - niezwiązane z martyrologią.
  11. budynki szkolne - część to byłe szkoły
  12. tablice - najwięcej tablic pamiątkowych jest w kościołach, mam mało zdjęć z wnętrz kościołów. Zdjęcia tablic związanych z martyrologią są w dziale Miejsca Pamięci Narodowej.
  13. Kozice - obiekt. który jest prawdopodobnie pozostałością szubieniacy z XIX wieku
Aktualności 2014-2020 - Mam tysiące zdjęć z lokalnych imprez z terenu powiatu garwolińskiego ostatnich lat a także ze wspólnych wyjazdów poza powiat i kraj, dużo fotek jest umieszczonych. Z ostatnich lat jest mniej zdjęć z powodu RODO, a także mniej uczestniczę w imprezach (chyba się starzeję). Są ludzie, którzy proszą mnie o zdjęcia, dlatego z bieżących imprez będę je umieszczał.
 Wiele zdjęć, szczególnie kapliczek i krzyży (o czym wspominałem), jest już prawie historycznych. Większość tych fotek jest robionych w latach 2007-2012. Tymczasem czasy się dynamicznie zmieniają. Pokazane obiekty są odnawiane, niektóre zanikły i zostały tylko zdjęcia. Najwięcej zmian, szczególnie w kapliczkach i krzyżach, spowodowała budowa trasy szybkiego ruchu, czyli przebudowa krajowej siedemnastki. W niektórych pozycjach są już zdjęcia sprzed i po odnowieniu lub odbudowie. Zacząłem już aktualizację zdjęć i  dalej będę to robił. Życzę przyjemnego oglądania.
Pisane w lutym 2020 roku.

Pilczyn Stary 2009
Tego krzyża już nie ma.
Stoi tu nowy krzyż.
Sycyna 2010
Kolumnę z czerwonego piaskowca ufundował bratanek Jana – Mikołaj Kochanowski. Wystawił ją w 1621 roku w podzięce Bogu za szczęśliwy powrót spod Chocimia.
Wróć do spisu treści