związane z powiatem - Obiekty powiat garwoliński

KAPLICZKI KRZYŻE KOŚCIOŁY POMNIKI AKTUALNOŚCI
INNE CIEKAWE OBIEKTY W POWIECIE GARWOLIŃSKIM
Kazik Paciorek
Przejdź do treści

związane z powiatem

Ogólnie MPN

 Na tej stronie pokazuję pomniki leżące poza powiatem związane z Ziemią  Garwolińską.

 AUGUSTÓWKA
 W starowstwie w Garwolinie jest lista "Miejsca Pamięci Narodowej w Powiecie Garwolińskim". Pod pozycją 21 umieszczone są Jaźwiny gm. Pilawa. Wg osoby mieszkającej naprzeciwko pomnika stoi on w Augustówce.
 Pomnik stoi pod lasem na początku wsi od strony zachodniej. Na tablicy jest napis:
TU POLEGLI W DNIU 15 VI 1944 r. WIERNI SYNOWIE TEJ ZIEMI ŻOŁNIERZE BATALIONÓW CHŁOPSKICH W WALCE Z GERMAŃSKIM NAJEŹDŹCĄ ZA WOLNĄ POLSKĘ. „DUSZA” – NAGADOWSKI JAN, „WILANOWSKI” – MAJCHER LUCJAN, „WALIGÓRA” – CHMIELAK JAN. CHWAŁA IM. 15 VI 1957 r.
 Z kamienia starto jeden wyraz, prawdopodobnie LUDOWĄ. Dwaj ostatni pochowani są na cmentarzu w Sobolewie.
 15 czerwca 1944 r. 90-osobowy oddział Batalionów Chłopskich pod dowództwem Zygmunta Golańskiego „Boruty” stoczył tu zwycięską potyczkę z wojskami niemieckimi. U dołu.

 BOCIAN, zdjęcia z 2012 u dołu.

 Starosta Karl Freudenthal został zlikwidowany podczas powrotu z Warszawy w miejscowości Bocian, gmina Kołbiel. Partyzanci dostali cynk od kierowcy służbowego. Pomnik poświęcony temu wydarzeniu stoi w lesie po wschodniej stronie trasy Warszawa-Lublin na granicy gmin Kołbiel i Celestynów. Napis na tablicy głosi: W TYM MIEJSCU 6 LIPCA 1944R ODDZIAŁ DYWERSYJNY ARMII KRAJOWEJ OBWODU „GOŁĄB” – GARWOLIN DOKONAŁ UDANEGO ZAMACHU NA STAROSTĘ KARLA FREUDENTHALA, HITLEROWSKIEGO KATA LUDNOŚCI POWIATU GARWOLIŃSKIEGO (patrz Garwolin miasto, most).
  Pomnik pokazał mi Mieczysław Janiec z Garwolina

 PAPROTNIA

 Największy kopiec w okolicy. Leży przy drodze od Nadwiślanki do Woli Życkiej (Życzyna) za Paprotnią na początku lasu po prawej stronie, 500 m. przed granicą powiatu garwolińskiego. Grobowiec usypano w kształcie podwójnej piramidy. Spodnia część w kwadracie 30 x30 m, wys. 3 m, na niej druga 13 x 13 m, wys. 2.5 m. W 2007 roku stał krzyż z tabliczką i napisem: Tu spoczywają żołnierze armii rosyjskiej różnych narodowości, którzy padli w tej okolicy w I wojnie światowej w liczbie ok. 200 pochowani w 1914. W 2008 roku krzyż upadł. Przy usypywaniu kopca pracowali okoliczni mieszkańcy, którym Rosjanie płacili za pracę świnką, czyli złotym rublem. Podobno były nawet wózki na szynach. We wspólnej mogile leżą: po rogach oficerowie a w środku pozostali. Kopiec jest najbardziej zniszczony od zachodniej strony. Wg relacji napotkanego mieszkańca w młodości zjeżdżali z kopca na sankach. Grobowiec jest bardzo zaniedbany i zarośnięty.
 Według ewidencji międzywojennej pochowano tu 222 żołnierzy rosyjskich.
Źródło: APL UWL 1919-1939. sygn. 3202 (s. 4), 3203 (s. 7-8).

W 2014 roku postawiono nowy krzyż, u dołu.



 SAMOTNIA, zdjęcia z 2007 roku u dołu.
Samotnia to część Woli Zadybskiej. Była tam w czasie wojny szkoła podchorążych.
Pomnik poświęcony potyczce szkoły podchorążych stoi w Babicach.


 ZALESIE, zdjęcia u dołu.

 W tym miejscu 6 marca 1917 r. urodził się „Orlik”. Jego historię opisał Mirosław Sulej w książce Marian Bernaciak „ORLIK”. Warszawa – Zielonka – Ryki 2005.
 Obecny dom został wybudowany przez jego rodziców w 1926 r. Pomnik stoi po lewej stronie drogi w Zalesiu, pierwszej miejscowości jadąc z Ryk do Żelechowa przez Kłoczew.

 Na terenie powiatu garwolińskiego są cztery pomniki związane z Orlikiem. Przed wojną pracował On na poczcie w Sobolewie.

Wróć do spisu treści