Sobolew - Obiekty powiat garwoliński

KAPLICZKI KRZYŻE KOŚCIOŁY POMNIKI AKTUALNOŚCI
INNE CIEKAWE OBIEKTY W POWIECIE GARWOLIŃSKIM
Kazik Paciorek
Przejdź do treści

Sobolew

Sobolew MPN
 SOBOLEW Zespół Szkół
 Pomnik stoi przed szkołą podstawową. Na tablicy jest napis: w SOBOLEWIE PRACOWAŁ PRZEZ LAT 16 KAZIMIERZ MARZYSZ NAUCZYCIEL, DZIAŁACZ SPOŁ. CZŁONEK KPP UCZESTNIK WALK O WYZWOLENIE POLSKI Z NIEWOLI HITLEROWSKIEJ. ZGINĄŁ W OBOZIE KONC. STUTTHOFIE DN. 22 VI 1944 r. CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI.
Przy podstawówce stoi drugi pomnik z napisem: PAMIĘCI ŻOŁNIERZY POLSKI PODZIEMNEJ ZAMORDOWANYCH PRZEZ HITLEROWCÓW W LATACH 1939÷1944 Z SOBOLEWA I OKOLIC MIESZKAŃCY GMINY SOBOLEW 17 XI 1999 r. ŻOŁNIERZE AK: KAMOLA ADAM, KAMOLA JAN, KAMOLA KAZIMIERZ, PAZIEWSKI WACŁAW, RĘBALA EDMUND. Pomnik odsłonięto na terenie dawnych glinianek (obecnie boisko Zrywu) w 1964 roku. W 1998? roku pomnik został odnowiony i przeniesiony na obecne miejsce.
 Na pomniku są z boku napisy. Z prawej: ŻOŁNIERZE BCH; CHMIELAK JAN, GROMUŁ KAZIMIERZ, GRULA ONUFRY, JABŁOŃSKI PAWEŁ, KALBARCZYK ALEKSANDER, KAZIMIERAK JAN, KAZIMIERAK JAN, KAZIMIERAK STANISŁAW, KOWALCZYK WŁADYSŁAW, PRZYCHODZIEŃ STANISŁAW, ZAWADZKI ANTONI
Napis z lewej strony pomnika: ŻOŁNIERZE AL. BABIK JAN, MARZYSZ KAZIMIERZ, PRACZ FILIP, PRACZ JAN. W TYM MIEJSCU ROZSTRZELIWANO TEŻ OBYWATELI POLSKICH POCHODZENIA ŻYDOWSKIEGO. Byli to zwykli żołnierze, którzy walczyli z Niemcami bez względu na obecne sztuczne podziały na właściwych i niewłaściwych walczących.
 Jest to jedyny pomnik na terenie powiatu, gdzie pamiętano o pomordowanych ze wszystkich formacji, zarówno z AK i BCh jak i z AL i  Żydów.
 Pomnik Marzysza to także jedyny pomnik w powiecie (na pewno jeden z nielicznych w Polsce), gdzie mieszkańcy uczcili komunistę, którego zamordowali Niemcy.  W Sobolewie pozostała nawet ulica Marzysza. Zdjęcia u dołu.

 Sobolew cmentarz
Na cmentarzu stoi pomnik poświęcony żołnierzom BCh. Napis na obelisku: GRÓB ŻOŁNIERZY BATALIONÓW CHŁOPSKICH POLEGŁYCH W OBRONIE OJCZYZNY W ROKU 1944.  Niżej jest 14 nazwisk i 12 fotografii. Część tu pochowanych zginęło w Augustówce (patrz poza powiatem).
Starsi ludzie pamiętają groby żołnierskie na cmentarzu, których obecnie nie ma, za to na końcu cmentarza po prawej stronie jest położona mogiła z napisem: TU SPOCZYWAJĄ NIEZNANI ŻOŁNIERZE POLEGLI ZA WOLNOŚĆ OJCZYZNY W 1939 r.

Zdjęcia u dołu.

Wróć do spisu treści