Anielów - Obiekty powiat garwoliński

KAPLICZKI KRZYŻE KOŚCIOŁY POMNIKI AKTUALNOŚCI
INNE CIEKAWE OBIEKTY W POWIECIE GARWOLIŃSKIM
Kazik Paciorek
Przejdź do treści

Anielów

Sobolew MPN
 ANIELÓW dwa groby.
Grobami opiekuje się Szkoła Podstawowa w Anielowie. Oba są z września 1939 roku. Mieszkańcy pamiętają inne groby w lesie między Gończycami a Trzcianką a które się nie zachowały.
Grób nieznanego żołnierza, leży on na łące p. Jana Pyry. Mogiłę widać z drogi asfaltowej biegnącej przez wieś, po lewej stronie wjeżdżając do wsi od trasy lubelskiej, na końcu lasu.
Zdjęcia z 2007 u dołu.
Anielów gm. Sobolew 10 sierpnia 2021
 Na łące p. Jana Pyry był grób z września 1939 roku (dwa zdjęcia z 2007 roku, opiekowała się nim szkoła w Anielowie). Wczoraj, 9 sierpnia 2021 roku, przyjechali ludzie z IPN Lublin i rozkopali mogiłę. Szczątki pochowanego żołnierza zostały starannie zebrane, (wraz z nieoznakowanym nieśmiertelnikiem) i przeniesione do zbiorowej mogiły żołnierzy Wojska Polskiego na cmentarzu w Gończycach. Ekshumowane zwłoki poświęcił (w zastępstwie ks. kanonika Jana Spólnego, który jest na pielgrzymce) ks. kanonik z Radoryża Kościelnego, Mieczysław Milczarczyk, obecnie emeryt. W przenosinach uczestniczył zakład pogrzebowy Stasia Czajki z Górzna.
Dawno tam nie byłem. Okazało się, że okazała brzoza została wycięta a grób był teraz na polu obsianym pszenicą.
Zdjęcia z 9 sierpnia u dołu.

 ANIELÓW
G
rób księdza, uciekiniera. Leży w lesie Trzaskaniec, między Anielowem a Ostrożeniem Drugim. Wg jednej wersji ksiądz zginął ostrzelany przez niemiecki samolot podczas ucieczki do lasu. Druga wersja, niepochlebna dla mieszkańców mówi, że ksiądz został zabity przez miejscowych dla czarnej teczki, w której miały być bogactwa. Mieszkaniec wsi, p. Tadeusz Karaś, w którego lesie jest mogiła twierdzi, że w latach sześćdziesiątych zwłoki zostały zabrane.
Zdjęcia wykonano w listopadzie 2007 r.


 Anielów gm. Sobolew 6 grudnia 2021 roku.
 
We wsi były dwa groby z września 1939 roku. W sierpniu 2021 roku IPN Lublin zlikwidował grób nieznanego żołnierza a cząstki zostały przeniesione do zbiorowej, wojskowej mogiły na cmentarzu w Gończycach. Pisałem o tym w poście z 10 sierpnia 2021 roku.
Podobny los spotkał drugą mogiłę w lesie między Anielowem a Ostrożeniem. Wg relacji mieszkańców w grobie był pochowany ksiądz, uciekinier z września 1939 roku. 28 października 2021 roku IPN Lublin przeszukał mogiłę. Okazała się praktycznie pusta. Znaleziono ślad po osobie leżącej na boku z podkurczonymi nogami, kawałek kości długości około 10 cm i ślad po bucie. Mogiła została zlikwidowana a zabezpieczona kość czeka na decyzję biskupa, co z tym fantem zrobić.
Szkoda mogił. Od czasów wojny mogiłami wzorowo opiekowała się młodzież ze szkoły podstawowej w Anielowie. A Wy co o tym sądzicie? Zdjęcia z młodzieżą 2007 rok, mogiła 2011 rok a puste miejsce listopad 2021 rok
Zdjęcia u dołu.
Wróć do spisu treści