Sobolew Żydzi - Obiekty powiat garwoliński

KAPLICZKI KRZYŻE KOŚCIOŁY POMNIKI AKTUALNOŚCI
INNE CIEKAWE OBIEKTY W POWIECIE GARWOLIŃSKIM
Kazik Paciorek
Przejdź do treści

Sobolew Żydzi

Sobolew MPN
 Sobolew Żydzi
15 stycznia 2023 roku było otwarcie pomnika poświęconego Żydom z sobolewskiego getta zamordowanym przez Niemców w II wojnie światowej podczas jego likwidacji a także wszystkim Żydom wywiezionym ze stacji Sobolew (Byli Żydzi nawet z Czech). Postawiono go w parku obok dworca PKP. Pomnik jest krótko a już ma historię. Już w lutym kierowca cofając samochodem rozbił tablicę. Tablica została naprawiona przez sprawcę a pomnik przeniesiono za krawężnik.
Zdjęcia u dołu.
 Sobolew Żydzi
Pomnik przygotowywany do odsłonięcia.
Zdjęcia p. Wojtka Sałgi ze stycznia 2023 roku u dołu.
 Sobolew Żydzi
Odsłonięcie pomnika.
Zdjęcia 15 stycznie 2023 roku u dołu.
 Sobolew Żydzi
Przypadkowe zniszczenie pomnika.
Zdjęcia z lutego 2023 roku u dołu.
 Sobolew Żydzi
Po remoncie.
Zdjęcia z września 2023 roku u dołu.
 Sobolew Żydzi
22 września 2023 roku w Sobolewie w budynku Urzędu Gminy poświęcono dwie tablice. W środku umieszczona jest tablica na pamiątkę pobytu w Sobolewie prof. Friedricha Weinreba w 1935r. a na zewnątrz jest tablica ku PAMIĘCI POLAKÓW I ŻYDÓW Z SOBOLEWA, GARWOLINA I OKOLIC ZAMORDOWANYCH PRZEZ NIEMIECKICH OKUPANTÓW W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ. Fundator tablic to p. Waldemar Polański ze swoją fundacją. Ponadto udział wzięli: wójt gminy Maciej Błachnio, prelegent Anna Kuśmierska, była kustosz Muzeum Żydowskiego w Berlinie, ks. Andrzej Oworuszko. proboszcz Sobolewa, pracownicy gminy, miejscowi historycy i mieszkańcy. Wystąpił Jan Pospieszalski a potem poczęstunek
Waldemar Polanski
Poprawiłbym odnośnie Fundacji... POLANSKI-Foundation Fundacja nie jest moja, lecz zatwierdzoną przez państwo polskie organizacją, która ma do wypełnienia określone cele zawarte w statucie, Mam zaszczyt być prezesem zarządu tej fundacji. Tak dla rzeczy samej to wyjaśnienie. Serdeczne podziękowania za zdjęcia!.
Wykład p. Kuśmierskiej, zdjęcia u dołu.
 Sobolew Żydzi
Odsłonięcie tablicy w gminie, zdjęcia u dołu.
 Sobolew Żydzi
Odsłonięcie tablicy na budynku gminy na zewnątrz, zdjęcia u dołu.
 Sobolew Żydzi
Występ Jana Pospieszalskiego, zdjęcia u dołu.
Wróć do spisu treści