Kalonka - Obiekty powiat garwoliński

KAPLICZKI KRZYŻE KOŚCIOŁY POMNIKI AKTUALNOŚCI
INNE CIEKAWE OBIEKTY W POWIECIE GARWOLIŃSKIM
Kazik Paciorek
Przejdź do treści

Kalonka

Pilawa MPN

Kalonka, Zawadka

 Przed mostem po prawej stronie na trzech olbrzymich kamieniach są tablice poświęcone zamordowanym młynarzom.

Zdjęcia u dołu z 2014 roku.

 Kalonka, Grzebowilk, las.
5 lutego 2015 roku dostałem maila od "caprimulgus": mejsce zamordowania w bestialski sposób przez Niemców Bronisławy Rudzkiej (zabili ją kolbami karabinów). Niemcy wcześniej spalili gospodarstwo, w którym ukrywał się  jej mąż Jan. Zginął on w płomieniach. Oboje spoczywają na cmentarzu parafialnym w Gocławiu.
Zdjęcia z 2014 roku u dołu.
 Kalonka, naprzeciwko nru 24a
5 stycznia dostałem maila od "caprimulgus": krzyż postawiony obok miejsca, w którym Niemcy 24.02.1944 r. rozstrzelali dziewięciu mieszkańców wsi.
Zdjęcia z 2014 roku u dołu.
 Kalonka, naprzeciwko nru 24a
Kalonka gm. Pilawa. O grobie w Kalonce usłyszałem jakieś 5 lat temu. W końcu (z pomocą kolegi go znalazłem). Miałem problem, czy to jeszcze powiat garwoliński. Jednak intarnauci są niezawodni. P. Teresa Piętka napisała: Ten grób jest w Kalonce gm. Pilawa. Paweł Dołdin był radzieckim dezerterem. Ukrywał się u gospodarzy w Nowym Starogrodzie i Majdanie. Uciekając został zastrzelony przez Niemców w tym miejscu, gdzie jest pochowany, ponieważ nie chciał narażać ludzi, u których przebywał. Miał wtedy około 20 lat. Informacje pochodzą od osób z Nowego Starogrodu, które go pamiętały.
Zdjęcia z 2020 roku u dołu.
Wróć do spisu treści