o stronie - Obiekty powiat garwoliński

KAPLICZKI KRZYŻE KOŚCIOŁY POMNIKI AKTUALNOŚCI
INNE CIEKAWE OBIEKTY W POWIECIE GARWOLIŃSKIM
Kazik Paciorek
Przejdź do treści

o stronie

Ogólnie
  Około 2010 roku roku założyłem dwie strony internetowe:
Kapliczki kościoły pomniki i aktualności  - strona poświęcona ciekawym obiektom oraz bieżącym wydarzeniom w powiecie garwolińskim.
Dawne Gończyce Sobolew i okolice  - strona poświęcona lokalnej historii i starym zdjęciom. Mam w swoich zbiorach prawie 10 tysięcy zeskanowanych zdjęć, które dostałem od znajomych.
 Po wejściu WINDOWS 10 miałem kłopoty techniczne. Straciłem tysiące podpisów pod zdjęciami, część bezpowrotnie. Nie będę zanudzał. Postanowiłem odbudować stronę pierwszą (na początek). Mam w komputerze blisko 250 tysięcy zdjęć. Około 70% tych fotek jest z powiatu garwolińskiego. Są to zdjęcia przyrody, ciekawych obiektów, pomników, krzyży, kapliczek, kościołów itd. Mam fotki z wielu imprez w powiecie a także z wyjazdów i wycieczek.
 By odzyskać stronę muszę ręcznie podpisać kilka tysięcy zdjęć. Dużo jest robionych w latach 2007 - 2015, dlatego niektóre wymagają uaktualnienia i będę to robił. Strona czasami jest niespójna, dlatego że część starej udało mi  się  uratować. Jest podzielona na DZIAŁY:
Kapliczki i krzyże - mam w komputerze 70-80% zdjęć tych obiektów w powiecie. Ponad połowa tej strony to właśnie będą małe obiekty sakralne. Fotki są ułożone gminami. Są też zdjęcia starych kapliczek i krzyży a także te obiekty w malarstwie i na widokówkach..
Kościoły - są uporządkowane wszystkie zdjęcia. Brak zdjęć kościoła w Sulbinach (nie mam w komputerze). Będą.
Kaplice - są uporządkowane wszystkie zdjęcia, będą uaktualniane.
Miejsca Pamięci Narodowej - mam chyba największy zbiór zdjęć obiektów z tej dziedziny w powiecie. Zdjęcia ułożone są gminami i uporządkowane. W tym dziale są też cmentarze wojenne.
Obiekty - zdjęcia są uporządkowane i podzielone na na mniejsze części.
 1. budowa zamku - w Budach Uśniackich.
 2. budynki - subiektywnie i przypadkowo wybrane.
 3. ciekawe - obiekty i ciekawostki, które mnie zainteresowały.
 4. cmentarze - są zdjęcia wszystkich niekatolickich cmentarzy: sześć żydowskich, dwa ewangelickie, jeden mariawicki.
 5. Garwolin - zbiornik wodny
 6. młyny i wiatraki - są zdjęcia i dokumenty z ponad 50 miejscowości. Większość budowli nie istnieje. Jest tu bardzo mało zdjęć zrobionych przeze mnie.
 7. Górzno - spichlerz
 8. Maciejowice - grobowiec Zamoyskich
 9. Kozice - szubienica
 10. Krępa - dworek
 11. Miastków Kościelny - dworek
 12. nadokienniki - często małe dzieła sztuki, niektórych domów już nie ma.
 13. budynki OSP - przypadkowo wybrane, wiele remiz wygląda obecnie inaczej (są odnowione).
 14. pomnik Janusza - w Garwolinie.
 15. inne pomniki - niezwiązane z martyrologią.
 16. budynki szkolne - część to byłe szkoły
 17. tablice - najwięcej tablic pamiątkowych jest w kościołach, mam mało zdjęć z wnętrz kościołów. Zdjęcia tablic związanych z martyrologią są w dziale Miejsca Pamięci Narodowej.
 18. Mroków - zaraza
Aktualności - Mam tysiące zdjęć z lokalnych imprez z terenu powiatu garwolińskiego ostatnich lat a także ze wspólnych wyjazdów poza powiat i kraj. Ostatnio mniej uczestniczę w imprezach (chyba się starzeję). Są ludzie, którzy proszą mnie o zdjęcia, dlatego z bieżących imprez będę je umieszczał.
 Wiele zdjęć, szczególnie kapliczek i krzyży (o czym wspominałem), jest już prawie historycznych. Większość tych fotek jest robionych w latach 2007-2014. Tymczasem czasy się dynamicznie zmieniają. Pokazane obiekty są odnawiane, niektóre zanikły i zostały tylko zdjęcia, wiele wybudowano nowych. Najwięcej zmian, szczególnie w kapliczkach i krzyżach, spowodowała budowa trasy szybkiego ruchu, czyli przebudowa krajowej siedemnastki. W niektórych pozycjach są już zdjęcia sprzed i po odnowieniu lub odbudowie. Zacząłem już aktualizację zdjęć i  dalej będę to robił. Życzę przyjemnego oglądania.
Pisane w lutym 2020 roku, poprawione w październiku 2023.
 Postanowiłem opublikować nową wersję strony, mimo że nie cały dział z kapliczkami i krzyżami został uporządkowany. Obecna strona strona ma około 20 GB, dlatego mogą być błędy. Postaram się je wyeliminować.
11 kwietnia 2020 roku.
 Kupiłem nowy program i wreszcie uporządkowałem stronę. Ma ponad 30 GB. Zaraz ją opublikuję a potem wezmę sie za drugą.
15 października 2023

Pilczyn Stary 2009
Tego krzyża już nie ma.
Stoi tu nowy krzyż.
Sycyna 2010
Kolumnę z czerwonego piaskowca ufundował bratanek Jana – Mikołaj Kochanowski. Wystawił ją w 1621 roku w podzięce Bogu za szczęśliwy powrót spod Chocimia.
Wróć do spisu treści