kolegiata - obiekty

Przejdź do treści

Menu główne:

kolegiata

Kościoły > Garwolin

 Kolegiata Przemienienia Pańskiego w Garwolinie - neobarokowy rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w mieście Garwolin (województwo mazowieckie), przy ulicy Stanisława Staszica. Kościół został zbudowany na miejscu starszej budowli z lat 1839-1840, rozebranej w 1890. 16 września 1890 roku ordynariusz archidiecezji lubielskiej poświęcił kamień węgielny pod nowo budowaną świątynię parafialną. W czasie budowy została rozebrana stara dzwonnica, ponieważ przylegała ona do ścian budowli. W dniu 5 lipca 1900 roku biskup Franciszek Jaczewski konsekrował kościół pod wezwaniem „Przemienienia Pańskiego”. Ogólny koszt budowy świątyni wyniósł ponad 78 tysięcy rubli.
Kościół jest budowlą trzynawową, zbudowaną na planie krzyża łacińskiego z krótkimi ramionami. Nawa główna posiada osiem okien, po cztery z każdej strony. W prezbiterium znajdują się dwa okna.
 Tytuł kolegiaty został nadany przez biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego w dniu 20 kwietnia 2011 roku i została przy nim powołana Kapituła Kolegiacka.
Parafia Przemienienia Pańskiego w Garwolinie – parafia rzymskokatolicka w Garwolinie.
Parafia erygowana w 1466. Obecny kościół parafialny, murowany, neobarokowy wybudowany w latach 1890-1894, staraniem księży Adama Sadowskiego i Józefa Oknińskiego, konsekrowany w 1900 roku przez biskupa lubelskiego Franciszka Jaczewskiego. Mieści się przy ulicy Staszica.
Kościół drewniany istniał już w 1466 r. Po pożarze w 1825 r. nie było kościoła, a nabożeństwa przez 14 lat odprawiały się w ratuszu miejskim. W 1839 r. wybudowano niewielki kościół murowany, który przetrwał do 1890 r. Obecny kościół parafialny murowany, wybudowany w latach 1890-1894, staraniem księży Adama Sadowskiego i Józefa Oknińskiego, konsekrowany w 1900 r. przez biskupa lubelskiego Franciszka Jaczewskiego. Styl neobarokowy

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego